Kamera zapisująca każde twoje spojrzenie

Często usiłujemy sobie przypomnieć twarz, napis, przedmiot, na który spojrzeliśmy tylko przelotnie. A gdyby zamiast grzebać w pamięci, odtworzyć film. To już możliwe, choć na razie ciężko ukryć kamerę.

EyeSeeCam to montowany na głowie system kamer, z których najważniejsza zamontowana jest na czole - porusza się ona dokładnie tak jak gałki oczne, "patrzy" tam, gdzie my. Do oceniania pozycji oczu służą dwie kamery zamontowane po bokach, mogące to robić także w ciemności. Czwarta - pomiędzy oczami - nagrywa obraz otoczenia. Tak to wygląda w praktyce, pozwalając otrzymać obraz o rozdzielczości 752 na 480 pikseli i nagrywać go na laptopa:

Połączenie obrazu z kamery śledzącej oczy oraz z nagrywającej otoczenie pozwala zobaczyć na filmie, gdzie dokładnie patrzył użytkownik.

Nie jest to projekt nowy, pierwszy film pochodzi z 2008 roku. Na stronie EyeSeeCam można znaleźć także nowszą wersję gadżetu . Niestety nie ma bardziej aktualnych informacji o jego rozwoju - obecna wersja została zbudowana przez naukowców ze szpital a Uniwersytetu w Monachium i na pewno znajduje zastosowanie w medycynie.

[za: EyeSeeCam ]

Paweł Kamiński

Więcej o: