Superbus sposobem na szybką podróż

Wyobrażacie sobie autobus mknący z prędkością 250 km/h? Stan naszych dróg może nieco ograniczać wyobraźnię, ale Holendrzy nie mają tego problemu...

Superbus jeszcze kilka lat temu istniał tylko jako projekt na papierze . Dzisiaj już możemy podziwiać ten niezwykły pojazd w akcji. Za projekt odpowiedzialny jest pierwszy holenderski astronauta, Wubbo Ockelsa. Pojazd wygląda bardzo futurystycznie, przypomina bardziej własność bohatera komiksu, aniżeli środek transportu. Równie mocne wrażenie robi jego wyposażenie, które zdecydowanie odbiega od tego co znamy z tradycyjnych autobusów. Superbus mierzy 15 metrów długości i jest wysoki nieco ponad 1,5 metra, posiada drzwi otwierane do góry (coś jak w DeLoreanie) i może zabrać w podróż 23 pasażerów. Pojazd został wykonany praktycznie w całości z włókna szklanego i jest zasilany ekologicznym silnikiem elektrycznym.

Fot. Superbus ProjectFot. Superbus Project Fot. Superbus Project

Największe wrażenie robi oczywiście prędkość z jaką Superbus jest w stanie się poruszać. 250 km/h to dużo nawet jak na zwykły samochód, a wyobraźcie sobie tego kolosa na drodze. W przypadku wprowadzenia takich pojazdów do produkcji trzeba by naturalnie pomyśleć o dodatkowych pasach, po których mogłyby jeździć, ale póki co nieznana jest dalsza przyszłość projektu.

Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo chętnie przejechałbym się Superbusem, bo musi być to niesamowite doświadczenie. Nawet jeśli pojazd zostanie wprowadzony do codziennego użytku, to i tak żeby nim się przejechać będziemy musieli udać się za granicę, gdzie drogi pozwalają na bezpieczne rozwinięcie prędkości powyżej 100 km/h.

 

Grzegorz Młodawski

Więcej o: