Jeden pierścień, by sterować telefonem

Każdy chciałby mieć pierścień dający władze nad resztą świata. Niestety, takie rzeczy tylko... we Władcy Pierścieni. Ale dzięki Nokii niedługo będziemy mogli poczuć się prawie jak w tolkienowskiej powieści.

Nenya to magnetyczny pierścień, który na pierwszy rzut oka wygląda jak normalna biżuteria. W rzeczywistości umożliwia on jednak sterowanie funkcjami telefonu komórkowego, poprzez obracanie pierścienia wokół palca. Przeprowadzone badania dowiodły, że człowiek jest w stanie precyzyjnie obracać pierścień w krokach 45cio stopniowych, co pozwala na przypisanie mu do 8 funkcji. Do zatwierdzania wybranej opcji będzie wystarczyło delikatnie poruszyć pierścieniem do przodu.

Niestety sam kawałek magnesu na palcu nie wystarczy, aby komunikować się z telefonem, dlatego też użytkownik będzie zmuszony do noszenia bransoletki na ręku. To właśnie ona wykrywa wszelkie zmiany w ułożeniu pierścienia i przesyła odpowiednie informacje do telefonu przy pomocy Bluetootha. Należy mieć jedynie nadzieje, że bransoletka finalnie będzie wyglądała inaczej, niż ta widoczna na zdjęciu, a już chyba najlepszym możliwym rozwiązaniem byłoby umieszczenie jej w eleganckim zegarku, co pozwoliłoby przy okazji na dodanie kilku nowych opcji sterowania telefonem.

Urządzenie zostanie zaprezentowane w przyszłym miesiącu podczas spotkania "Conference on Human Factors in Computing Systems", które odbędzie się w Vancouver.

Więcej informacji na temat Nenya znajdziecie na stronie Nokia Research Center .

Grzegorz Młodawski

Więcej o: