Pomyśl, zamiast stukać

Naukowcy prześcigają się w tworzeniu nowych koncepcji obsługi telefonów, które teoretycznie mają nam ułatwić życie. Czy w takim razie wybieranie numeru telefonu przy pomocy myśli ma szansę zastąpić tradycyjne stukanie w cyferki?

Teoretycznie tak, ale na pewno jeszcze nie teraz. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego stworzyli prototyp urządzenia działającego w technologii Bluetooth, które pozwala użytkownikowi na wybieranie numeru telefonu przy pomocy myśli. Osoby biorące udział w badaniach zostały "ubrane" w specjalne nakrycie głowy wyposażone w elektrody i pokazano im ekran z klawiaturą podobną do tych, w jakie wyposażone są telefony tonowe. Trik polega na tym, że każda z cyfr na klawiaturze migała z inną prędkością, dzięki czemu urządzenie  było w stanie rozpoznać poszczególne z nich na podstawie aktywności fal mózgowych.

Urządzenie w obecnej fazie rozwoju pozwala na wybieranie numerów składających się maksymalnie z 10 cyfr. W trakcie testów okazało się, że osoby biorące udział w badaniach były w stanie wybierać numery ze skutecznością w granicach pomiędzy 70 a 85 procent, czyli już całkiem nieźle, ale trzeba wziąć pod uwagę, że wymagało to od uczestników eksperymentu sporej koncentracji.

Projekt nie zakłada jednak, że zostanie on w przyszłości wykorzystany tylko i wyłącznie do wybierania numerów bez pomocy klawiatury. Jego celem jest stworzenie systemu, który w przyszłości pozwoli także na co dzień sterować komputerami przy pomocy myśli. Plany piękne, ale jeszcze trochę poczekamy zanim tego typu rozwiązania pojawią się w naszych domach.

[za: Geekosystem ]

Grzegorz Młodawski

Więcej o: