Pracuj mądrze, graj ciężko z smartfonem XPERIA Play

Dziś w Warszawie, firma Sony Ericsson pokazała najnowszy model smartfonu z linii Xperia. Jest nim tzw. PlayStation Phone czyli połączenie telefonu i konsoli do gier. Czy to mariaż na szkolną piątkę?

Xperia Play została już przez nas pokrótce opisana, a wczoraj donosiliśmy , że zamówienia na nią można już składać u jednego z rodzimych operatorów telefonii komórkowej. Dziś mieliśmy natomiast okazję chwilę się nią pobawić. I to dosłownie.

Niestety w trakcie pokazu nie mogliśmy zapoznać się z klasycznymi funkcjami telefonu, aplikacjami zainstalowanymi na urządzenu, czy tym jak w Playu działa system operacyjny Android (Gingerbread). Również granie ograniczono do niezbędnego minimum - paru kilkuminutowych sesji z grą wyścigową Asphalt 6.

Grylefon

Jeśli chodzi o elektroniczną rozrywkę w wersji mobilnej, to Xperia Play - przynajmniej na pierwszy rzut oka - prezentuje się znacznie lepiej od neologizmu wymyślonego na potrzeby umieszczonego wyżej śródtytułu.

Jeszcze przed pokazem, pewne obawy wzbudzała w nas ergonomia urządzenia. Posiada ono duży, 4-calowy wyświetlacz i wysuwany panel z gałkami analogowymi i przyciskami znanymi z konsoli Playstation. Gdyby połączyć to z dużą wagą, Xperia Play mogłaby stać się urządzeń niewygodnym i nie nadającym się do dłuższego trzymania w dłoniach - grania. Na całe szczęście tak nie jest.

Smartfon bardzo pozytywnie zaskoczył nas pod względem wygody użytkowania. Jest lekki i wręcz idealnie leży w dłoniach. Przyciski reagują jak należy - nie stawiają oporu, ani nie są zbyt "miękkie" co doprowadzałoby do odruchowego dwu lub trzykrotnego wciskania ich. Co ciekawe, również "skrzydełka" (shoulder buttons) czyli przyciski schowane pod ekranem, umiejscowione są idealnie i sięga się do nich bez najmniejszego problemu. Przynajmniej jeśli nie jest się osobą o bardzo grubych palcach.

Gra muzyka

Pozytywnie prezentuje się także ekran urządzenia i zamontowane w nim głośniczki. W trakcie pokazu było dość głośno, ale dźwięki dobywające się ze smartfonu, a w zasadzie kilku sąsiadujących ze sobą smartfonów, słychać było bez żadnego problemu. Nie były ani zniekształcone, ani przytłumione. Jedyne na co w takich okolicznościach można było narzekać to niesłyszalne niskie tony. Gry wyścigowe bez "mruczącego" silnika tracą nieco ze swojego uroku. Trzeba jednak pamiętać, że bawiliśmy się nimi na urządzeniu, od którego nikt nie wymaga, by miało zamontowany subwoofer. Podobał nam się także ekran Xperii Play. Duży, wyświetlający ładny, kolorowy i dynamiczny obraz. Do prezentowanych na nim wyścigów Asphalt 6 nadawał się idealnie. Niestety nie mieliśmy okazji sprawdzić jak i czy w ogóle da się z niego korzystać na słońcu.

Gramy my

W chwili wejścia na rynek Xperia Play posiadać będzie bibliotekę złożoną z 60 gier takich deweloperów jak Sony Computer Entertainment, Glu Mobile, Electronic Arts i Gameloft. Wśród udostępnianych pozycji znajdziemy między innymi Assassin's Creed Altair's Chronicles HD, Need for Speed, Tom Clancy's Splinter Cell, Dungeon Defenders Second Wave, Gun Bros, Asphalt 6, FIFA 10, The Sims 3, Worms. Niektóre z nich - jak Backstab od Gameloftu - będą tytułami na wyłączność dla smartfonu Play. Pobrać będzie można także produkcje znane z oryginalnego Playstation takie jak MediEvil, Destruction Derby czy zagrać w fabrycznie zainstalowaną na smartfonie pozycję Crash Bandicoot. Kolejne tytuły będzie można nabyć w Android Market lub dzięki specjalnej aplikacji Xperia Play Launcher. Pełną listę gier dostępnych w pierwszym tygodniu sprzedaży urządzenia umieściliśmy pod tekstem.

Jeśli chodzi o krótkie testy gry Asphalt 6, to warto podkreślić, że bawiliśmy się nią w trybie multiplayer, który udostępniany jest w sieciach WiFi lub 3G. Przy sześciu osobach na trasie, produkcja ta działała bardzo płynnie i jedynie raz lub dwa, minimalnie spadła ilość wyświetlanych w niej klatek na sekundę. Poziom graficzny Asphalt 6 być może nie szokował, ale był dobry. Można zakładać, że kolejne wychodzące tytuły będą coraz lepsze. Zresztą już dziś pokazywano nadchodzące gry - takie jak Backstab - które prezentowały się bardzo dobrze.

Wielbiciele elektronicznej rozrywki mają więc czego wypatrywać. Pierwsze, krótkie testy Xperia Play pokazały, że jest to urządzenie z potencjałem - niezła alternatywna dla iPhone'a lub innych urządzeń działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Jeśli tylko będzie ono otrzymywać dostateczne wsparcie ze strony deweloperów, to może stać się jedną z najciekawszych maszyn do grania na rynku mobilnym. Gracze na pewno powinni obserwować to, co dzieje się wokół tego smartfonu. My natomiast napiszemy więcej na jego temat przy okazji dłuższych redakcyjnych testów.

Krzysztof Pielesiek

Gry dostępne w pierwszym tygodniu sprzedaży:

Bruce Lee Dragon Warrior from Digital Legends (zainstalowana fabrycznie)

FIFA 2010 from EA Mobile (zainstalowana fabrycznie)

Sims 3 from EA Mobile (zainstalowana fabrycznie)

Star Battalion from Gameloft (zainstalowana fabrycznie)

Tetris from EA mobile (zainstalowana fabrycznie)

Asphalt 6 from Gameloft (do pobrania za darmo)

Dungeon Defenders: Second Wave from Trendy Entertainment

Galaxy on Fire 2 from Fishlabs

Assassins Creed from Gameloft

Need for Speed SHIFT from  EA Mobile

Worms from EA Mobile

Nova 2 from Gameloft

Modern Combat Black Pegasus from Gameloft

Guns n Glory from Handygames

Reckless Racing from Polarbit

Real Football 2011from Gameloft

Gun Bros from Glu Mobile

Racer Luma from Arcade/Unity

Cordy from SilverTree Media

Aporkalypse from Handygames

Brothers in Arms Global Front from Gameloft

Guerrilla Bob from Angry Mob Games/Unity

Let's Golf 2 from Gameloft

Zenonia 2 from Gamevil

Cyberlords from Handygames

Guitar Hero? Warriors of Rock Mobile from Glu Mobile

Age of Zombies from Halfbrick Studios

Spectral Souls from HyperDevBox Japan

Splinter Cell Conviction from Gameloft

Air Attack from Art in Games/Unity

Armageddon Squadron from Polarbit

Uno from Gameloft

InfeCCt from Handygames

Spiderman total Mayhem from Gameloft

Millionaire City from Digital Chocolate

Avatar from Gameloft

Raging Thunder 2from Polarbit

Homerun Battle 3D from Com2us Games

Aftermath XHD from Jakyl

I Must Run from GameLion

Baseball Superstars 2011from Gamevil

Ground Effect Pro from Jakyl

ZeNonia from Gamevil

Super KO Boxing  2 from Glu Mobile

Farm Story from Team Lava

Wave Blazer from Polarbit

Soccer Superstars from Gamevil

Battle Bears from Skyvu

Tower Blocks New York from Digital Chocolate

Super Dynamite Fishing from Handygames

Iron Sight from Polarbit

Toonwarz from Polarbit

Restaurant Story from Team Lava

Escape from AMA

Raving Babies from AMA

Bakery Story from Team Lava

Denki Blocks! Deluxe from Jakyl

Rollercoaster Rush from Digital Chocolate

Oryginalne gry PlayStation:

Crash Bandicoot? from Sony Computer Entertainment Inc.

Cool Boarders 2 from Sony Computer Entertainment Inc.

Destruction Derby from Sony Computer Entertainment Inc.

Jumping Jack Flash from Sony Computer Entertainment Inc.

MediEvil? from Sony Computer Entertainment Inc.

Syphon Filter? from Sony Computer Entertainment

embed

Sony Ericsson Xperia Play czarny

  • Rodzaj telefonu: Slider
  • Aparat cyfrowy: 5 Mpx
  • System operacyjny: Android 2.3 Gingerbread
  • WiFi

0 opinii

Podstawowe informacje o Sony Ericsson Xperia Play czarny

Parametry techniczne

Funkcje

Komunikacja

Parametry fizyczne

Sprawdź cenę tego produktu >

dane dostarcza:

embed
Więcej o: