100 milionów pobrań Firefox 4

Miesiąc, tyle czasu wystarczyło, aby licznik pobrań najnowszej wersji Firefox przekroczył 100 milionów. Dla przykładu, pierwsze wydanie tej przeglądarki potrzebowało roku, aby osiągnąć taki wynik.

Firefox ma mocną pozycję. W ciągu pierwszych 24 godzin od premiery najnowszego wydania przeglądarka została pobrana 7 milionów razy, zjadając na starcie Internet Explorer 9, który w pierwszym dniu osiągnął wynik niecałych 2,5 miliona pobrań. Rekord jednak i tak należy do poprzedniego wydania przeglądarki Mozilli i wynosi 8 milionów.

Dzisiaj, w miesiąc po premierze, Firefox 4 został już ściągnięty ponad 100 milionów razy, a liczba ta rośnie w szybkim tempie. Ale miesiąc to za mało czasu, żeby podbić świat. Według statystyk StatCounter , od dnia premiery do dzisiaj, najnowsze dziecko Mozilli znalazło się na 6 miejscu w zestawieniu najpopularniejszych przeglądarek na świecie, zostając jeszcze daleko w tyle za IE 8.0, Chrome 10.0 czy swoją starszą wersją oznaczoną numerem 3.6. Co ciekawe, na poniższym wykresie wyraźnie widać, że najnowszy Internet Explorer może jedynie pomarzyć o takiej popularności, chociaż poprzednia wersja nadal trzyma mocno swoją pozycję.

Popularność przeglądarek na świecie od marca do kwietnia 2011Popularność przeglądarek na świecie od marca do kwietnia 2011 fot. StatCounter

Jeśli zaś chodzi o Polskę, to tutaj sytuacja wygląda podobnie i w ciągu miesiąca od premiery Firefox 4 znalazł się na 5 miejscu i powoli zaczyna deptać po piętach Operze 11.0. Warto zwrócić uwagę, że Internet Explorer 9 najwyraźniej w ogóle póki co nie interesuje mieszkańców naszego kraju. Najpopularniejszą przeglądarką jest Firefox w wersji 3.6 z ogromną przewagą nad konkurencją.

Popularność przeglądarek w Polsce od marca do kwietnia 2011Popularność przeglądarek w Polsce od marca do kwietnia 2011 fot. StatCounter

[za: ConceivablyTech ]

Grzegorz Młodawski

Więcej o: