Po raz pierwszy Android pokonał iOS

Czasy się zmieniają i iOS powoli traci swoja pozycję na rynku. W Stanach Zjednoczonych coraz więcej klientów decyduję się na telefony z systemem Android.

Jak podaje serwis ConceivablyTech, powołując się na wyniki opublikowane przez The Nielsen Company, w okresie między lipcem a wrześniem ubiegłego roku, 33% klientów wybrało urządzenia z systemem iOS. W tym samym czasie 26% zdecydowało się na zakup telefonu z Androidem.

Wyniki sprzedaży telefonów z uwzględnieniem systemów operacyjnychWyniki sprzedaży telefonów z uwzględnieniem systemów operacyjnych fot. The Nielsen Company

Pierwszy kwartał 2011 roku pokazał jednak, że powoli klienci zaczynają odwracać się od telefonów Apple. W okresie od stycznia do marca, 31% użytkowników wybrało urządzenia z systemem Android, wyprzedzając tym samym o 1% sprzedaż telefonów z konkurencyjnym iOS. Przewaga ta nie jest duża, ale należy podkreślić, że jest to pierwsza tego typu sytuacja na rynku w Stanach Zjednoczonych, kiedy Apple traci pozycję lidera. Przy okazji można też zaobserwować, że pozostałe systemy, jak RIM Blackberry czy Windows Phone 7 pozostają daleko w tyle, a ich sprzedaż, chociaż nieznacznie, to jednak spada.

Sprzedaż telefonów z uwzględnieniem systemów operacyjnych w ostatnich sześciu miesiącach - do marca 2011Sprzedaż telefonów z uwzględnieniem systemów operacyjnych w ostatnich sześciu miesiącach - do marca 2011 fot. The Nielsen Company

To jednak nie koniec złych wieści dla Apple. W ankiecie, przeprowadzonej w marcu tego roku przez The Nielsen Company, zapytano klientów o to, jakie telefony kupili w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Połowa ankietowanych wybrała urządzenia z systemem Android, a jedynie 25% klientów zdecydowała się na iOS. Co ciekawe, tylko 10% mniej ankietowanych wybrało RIM Blackberry.

Na chwile obecną sytuacja w Stanach Zjednoczonych wygląda naprawdę interesująco. W marcu 2011 roku 37% rynku należało już do telefonów z systemem Android, zostawiając w tyle iOS o 10%. Jednak 27%, które "trzyma" Apple, daje jedynie 2% przewagi nad RIM Blackberry. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę nieznaczny spadek zainteresowania tym ostatnim wśród klientów, iOS nie powinien zostać zepchnięty na trzecie miejsce. Pozostałe systemy póki co nadal muszą jeszcze sporo nadrobić.

Sytuacja jednak może ulec zmianie już lada chwila, ponieważ jak informowaliśmy wczoraj , dzisiaj do sprzedaży trafia biały iPhone 4, co może odbić się korzystnie na wynikach Apple. Niemniej jednak dużą przewagą systemu Android jest fakt, że jest on używany przez różnych producentów telefonów. 20% klientów w Stanach Zjednoczonych nadal nie może się zdecydować, jaki system wybrać, a to naprawdę duża grupa ludzi.

[za: ConceivablyTech ]

Więcej o: