Android Market oferuje najwięcej darmowych aplikacji

Kolejne dobre wieści dla Google, tym razem związane z Android Market, który rozwija się prężnie i za 5 miesięcy, według analityków, ma szansę stać się największym sklepem z aplikacjami.

Dopiero co pisaliśmy o tym , że system Android po raz pierwszy w historii wyprzedził iOS pod względem sprzedaży telefonów, a już pojawiły się kolejne informacje świadczące o tym, że Google jest bardzo poważnym konkurentem dla Apple. Dane takie ukazały się w serwisie TechCrunch, który opublikował wyniki badań przeprowadzonych przez Distimo, firmę zajmującą się analizą rynku aplikacji.

Wzrost liczby aplikacji w sklepach w marcu 2011Wzrost liczby aplikacji w sklepach w marcu 2011 fot. Distimo

Sytuacja na marzec 2011 wygląda więc tak, że Android Market oferuje 134,342 darmowe aplikacje, a konkurencyjny App Store o ponad 10,000 mniej - 121,845 programów dla iPhone'a. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o aplikacje płatne. W tej kategorii App Store jest jeszcze daleko przed Android Market i ogólnie rzecz biorąc tworzy sklep z największą ofertą programów. Jednocześnie jednak tempo rozwoju sklepu Apple bardzo zmalało w marcu 2011, kiedy Android Market poszerzył swoją ofertę o 16%.

Największy wzrost odnotował sklep z aplikacjami dla Maców, bo aż 53%. Równie dobrym wynikiem może pochwalić się Windows Mobile 7 Marketplace, którego oferta wzrosła w marcu o 38%.

Roczne zestawienie informacji na temat App Store dla iPadaRoczne zestawienie informacji na temat App Store dla iPada fot. Distimo

Inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o aplikację dla iPada. Pod tym względem App Store rozwinął się trochę lepiej, bo o 12% i w marcu liczba dostępnych aplikacji wynosiła 75,755, z czego 34,120 było napisanych tylko dla iPada. Z raportu przedstawionego przez Distimo wynika również, że aplikacje pisane na ten tablet stają się wraz z upływem czasu coraz droższe, kiedy inne sklepy starają się raczej obniżać ceny. Tłumaczyłoby to nie najlepsze wyniki dziennych pobrań płatnych aplikacji, które mimo wszystko i tak przynoszą całkiem niezłe dochody. Także liczba programów oferująca wewnętrzną sprzedaż aplikacji powoli zaczęła spadać - jeszcze rok temu było to 10%, natomiast w marcu 2011 już 6%.

Sklepy z aplikacjami - prognozy na najbliższe miesiąceSklepy z aplikacjami - prognozy na najbliższe miesiące fot. Distimo

Przyszłość maluje się w kolorowych barwach dla Android Market, gdyż analitycy przewidują, że do połowy 2011 roku będzie on już bardzo blisko prześcignięcia App Store. Powody do zadowolenia będą mieli również właściciele Blackberry Appworld, który w czerwcu powinien prześcignąć sklep Nokii. W całym zestawieniu najniżej znajduje się Windows Phone 7 Marketplace, ale biorąc pod uwagę tempo w jakim się rozwija, jest duża szansa, że do końca roku będzie już poważnym graczem na rynku i zostawi Ovi Store w tyle. Najgorsze rokowania związane są z App Store oferującym aplikacje dla iPada - odnotuje on najprawdopodobniej najmniejsze tempo rozwoju oferty.

[za: TechCrunch ]

Więcej o: