Przyszłość przewidziana 17 lat temu

Pojawienie się na rynku iPada było ważnym wydarzeniem, ale prawda jest taka, że pomysł wcale nie był oryginalny i narodził się już wiele lat temu.

Obecnie tablety porównywane są do produktu Apple, który miał swoją premierę w zeszłym roku, ale mało kto zwraca uwagę na fakt, że pierwszy tablet powstał już 17 lat temu. Co prawda nigdy nie trafił do sprzedaży i głównie służył jako przykład tego, co czeka nas w przyszłości, nie zmienia to jednak faktu, że Apple "nie odkryło Ameryki".

Urządzenie, o którym mowa, nosiło nazwę The Tablet i zostało zaprojektowane w laboratorium firmy Knight Ridder przez zespół składający się z dziennikarzy, inżynierów oraz naukowców. Ich cel był prosty - przeniesienie drukowanych gazet do cyfrowego świata, co jak słusznie uważali i tak nastąpi w przeciągu najbliższych 15-stu lat. Już wtedy przewidziano, że tablety w przyszłości będą ważyły poniżej 1 kg, posiadały ekrany zapewniające komfort czytania zbliżony do tradycyjnych gazet, a także pozwalały na umieszczanie w tekście materiałów multimedialnych, jak filmy, zdjęcia czy audio. Przewidzieli również, że staną się one częścią codziennego życia, czyli dokładnie to, co obserwujemy w chwili obecnej.

 

Według wizjonerów z Knight Ridder, komputery w przyszłości miały stać się narzędziem, które będzie tworzyło i dostarczało informacje, natomiast urządzenia takie jak The Tablet będą służyły do interakcji z nimi. Zaprojektowany przez nich tablet pozwalał na powiększanie tekstu, odtwarzanie materiałów filmowych i dźwiękowych, wzbogacanie artykułów o animacje i głosowe komentarze autorów, czy też tworzenie profili, które ułatwiały wyszukiwanie interesujących nas informacji. The Tablet miał oferować o wiele więcej funkcji, które teraz dla nas wydają się być zupełnie naturalne w tego typu urządzeniach.

Tablet firmy Knight Ridder nigdy nie trafił do sprzedaży, ze względu na ograniczenia natury technicznej, jednak sam projekt i tak był już bardzo odważny jak na tamte czasy, ale co najważniejsze pokazywał przyszłość rozwoju gazet oraz dostarczania informacji do opinii publicznej. Praktycznie wszystko to mamy teraz, 17 lat po zaprezentowaniu The Tablet. Ciekawe jak wyglądałyby współczesne tablety, gdyby już wtedy udało się zrealizować wszystkie pomysły i udostępnić je zwykłym śmiertelnikom.

[za: Mail Online ]

Więcej o: