Ile kosztuje przelot dookoła księżyca?

Nie jest to mała suma, ale chyba jednak warto.

Za lot dookoła ziemskiego satelity przyjdzie nam zapłacić ok. 150 milionów dolarów. Wyprawy organizuje firma Space Adventures z Virginii, ta sama, która zorganizowała osiem lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną dla prywatnych osób, zaczynając od Dennisa Tito. Tamte, dla porównania, kosztowały od 20 do 35 milionów dolarów.

Pasażer na pierwszy lot już się zapisał. Jeśli znajdzie się drugi, wspólnie z doświadczonym kosmonautą polecą dookoła księżyca na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz. Przeleci ona po niewidocznej stronie księżyca, pozwalajać zrobić zdjecia z odległości 100 kilometrów od jego powierzchni. Szansę na taki widok miały dotychczas tylko 24 osoby.

Żeby dolecieć tak daleko, Sojuz spotka się na niższej orbicie Ziemi z wystrzeloną wcześniej bezzałogową rakietą, która wyniesie go na lot dookoła księżyca. Jest też możliwość zrobienia wcześniej przystanku na Międzynarodowej StacjiKosmicznej.

Przelot dookoła księżyca z przystankiem na stacji kosmicznej brzmi jak fantastyka, a jest możliwy już dziś. Gdybym miał taką sumę, z pewnością bym się nie zawahał.

[za Space.com ]

Więcej o: