Samobójstwa w fabryce urządzeń Apple

Robotnicy z chińskich zakładów Foxconn, produkujących sprzęt dla firmy Apple, muszą podpisywać zobowiązania, że nie popełnią samobójstwa.

Kampania zobowiązań została wymuszona falą targnięć się na życie, przez ostatnie 12 miesięcy, 14 pracowników firmy popełniło samobójstwa. Przyczyną były nieludzkie warunki pracy.

Według organizacji SACOM, która zbadała warunki pracy w fabrykach Foxconn, na sktóek fali zamówień na nowe urządzenia, robotnicy byli zmuszani do rezygnacji z dni wolnych. Obsługujący linię produkcyjną iPada mieli jeden dzień wolny na 13, nie wolno im było rozmawiać podczas pracy, a niektórzy całą dwunastogodzinną zmianę spędzali w pozycji stojącej.

Firma Foxconn przyznaje, że łamie prawo pracy dotyczące nadgodzin, jednak twierdzi, że odbywało się na prośbę pracowników.

Wraz z zobowiązaniami o niepopełnieniu samobójstwa, robotnicy musieli podpisywać zrzeczenie się przez rodzinę prawa do odszkodowania , gdyby jednak targnęli się na swoje życie.

Ustalenia SACOM nie stoją w sprzeczności z oficjalnym raportem Apple na temat warunków pracy w fabrykach produkujących urządzenia z logo jabłka.

[za Daily Mail ]

Więcej o: