Philips Smart TV na Cinema Mundi

W pierwszych dniach kwietnia w Łodzi, firma Philips zapowiedziała wprowadzenie do swoich telewizorów, odtwarzaczy Blu-ray oraz zestawów kina domowego usług VoD. Jednocześnie rozpoczęła się pierwsza edycja festiwalu filmowego Cinema Mundi.

Pierwsze serwisy VOD w sprzęcie marki Philips, zostaną uruchomione już wiosną tego roku. Będą nimi Ipla oraz TvScreen.pl. Pierwszy z nich posiada dużą bazę plików wideo (14 tysięcy plików), wśród których większość to materiały realizowane na zlecenie telewizji Polsat. Znajdziemy wśród nich programy z takich stacji jak Polsat Sport, Extra, News, Play, Cafe czy TV4. TvScreen oferować będzie natomiast wiele filmów znanych z kin. Do końca tego roku będzie ich ponad pięćset, w tym materiały w jakości HD. Wśród udostępnianych produkcji znajdziemy zarówno filmy zagraniczne jak i polskie takie jak Piąty Wymiar, Śluby Panieńskie, Królestwo Zwierząt czy Uprowadzona Alice Creed. Warto także podkreślić, że TvScreen kładzie nacisk na udostępnianie bardziej wymagającego kina, prezentowanego na festiwalach filmowych.

Smart TV

Holenderska firma pochwaliła się również rozwojem swojej technologii Smart TV. W odbiornikach Philipsa jest ona tworzona na bazie specjalnego portalu mającego oparcie w czterech filarach. Pierwszy z nich to SimplyShare. To technologia umożliwiająca dzielenie się plikami multimedialnymi wewnątrz domowej sieci. Dzięki niej możemy przesłać takie pliki z tabletu, laptopa czy telefonu bezpośrednio na ekran telewizora o ile są one kompatybilne z technologią DLNA. Druga technologia otrzymała nazwę Control. Dzięki dedykowanej aplikacji Philips TV Remote (dostępnej w Apple App Store i Android Market) możemy kontrolować telewizor za pomocą smartfonu lub tabletu. Urządzenia te pozwalają przeglądać zasoby Internetu na ekranie odbiornika czy po prostu sterować funkcjami telewizora bez konieczności sięgania po pilota. Kolejna technologia będąca częścią Smart TV to internetowy program telewizyjny. W zasadzie bardziej pasuje do niego określenie "przewodnik telewizyjny", gdyż oferuje wiele informacji na temat tego, co aktualnie i w niedalekiej przyszłości pokazywane będzie w wybranych przez nas stacjach. W trakcie przeglądania przewodnika, dzięki funkcji Picture In Picture, wciąż możemy oglądać telewizję. Czwartym filarem Smart TV jest portal Net TV. Oferuje on dostęp do wielu serwisów on-line (chociażby YouTube) oraz - co najważniejsze - wypożyczalni filmów VoD, dzięki której oferta materiałów filmowych dostępnych na żądanie jeszcze bardziej się rozrasta.

Trzeba jednak pamiętać, że oglądanie filmów VoD - za wyjątkiem oferty serwisu Ipla -  na telewizorach Philips sprzedawanych przed rokiem 2011 wiąże się z koniecznością zainstalowania w nich karty SD o pojemności 4 lub 8GB (większej w przypadku filmów HD). W odbiornikach z tego roku nie jest to konieczne, choć jest zalecane jeśli posiadamy w domu łącze o przepustowości niższej niż 4Mbps.

Serwisy VoD dostępne będą w telewizorach z linii Cinema 21:9, 9000, 8000 i 7000 (z roku 2010) oraz telewizorach z linii Cinema 21:9, 9000, 8000 i 7000 i 6000 (z roku 2011).

Philips Cinema Mundi

W dniach 1-3 kwietnia rozpoczęła się też pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Philips Cinema Mundi im. Zygmunta Kałużyńskiego. Przez trzy festiwalowe dni prezentowane były najlepsze nieanglojęzyczne filmy fabularne z całego świata. 38 państw zaprezentowało po jednej produkcji nominowanej do Oscara w roku 2010. Oprócz pokazów filmowych, w trakcie wydarzenia odbywały się wystawy, dyskusje z autorami i imprezy poświęcone życiu i twórczości Zygmunta Kałużyńskiego. Dyrektorem artystycznym festiwalu został Tomasz Raczek. Gwiazdą pierwszej edycji festiwalu była natomiast Claudia Cardinale.

Więcej o: