Google Street View wchodzi do Polski

Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele Google oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki ogłosili projekt zaprezentowania Polski w serwisie Google Street View, jako promocji naszego kraju przed Euro 2012.

Katarzyna Sobierajska, podsekretarz staniu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, oraz Artur Waliszewski, dyrektor polskiego oddziału Google , ogłosili plebiscyt " Patrzcie, Polska! " w którym internauci mogą zgłaszać ważne i interesujące obiekty do umieszczenia w Street View.

Google Street View to usługa w której specjalnie przygotowane samochody i trójkołowe rowery jeżdżąc po drogach publicznych fotografują panoramy okolicy, które po przetworzeniu są wykorzystywane do budowy wirtualnych obrazów miast w Google Maps. Dzięki Street View możemy wirtualnie przejść się ulicą dowolnego sfotografowanego miasta - nie "palcem po mapie", ale z punktu widzenia przechodnia.

Od początku czerwca będziemy mogli zobaczyć na ulicach samochody i trójkołowe rowery z zestawami kamer, fotografujące okolicę. Google chce pokazać w Street View najważniejsze polskie miasta: Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk. Ograniczony zasięg projektu jest spowodowany ograniczonymi zasobami, w Street View zostanie pokazane tyle Polski ile uda się sfotografować.

Trójkołowy rower Google Street View dociera tam, gdzie nie wjedzie samochód.Trójkołowy rower Google Street View dociera tam, gdzie nie wjedzie samochód. Fot. Janusz A. Urbanowicz / Technologie.Gazeta.pl

Na temat "technikaliów" Street View wypowiadał się Raphael Leiteritz, menedżer produktu Google Maps, którego Street View jest częścią. W jego wypowiedzi położony został nacisk na ochronę prywatności - Street View jest bardzo pod tym względem kontrowersyjną usługą. Dla zapewnienia prywatności sfotografowanych na ulicy osób, twarze i tablice rejestracyjne samochodów są automatycznie zamazywane, a firma nie przechowuje oryginałów zdjęć. Każdy też może zażądać usunięcia ujęcia na którym występuje, a firma - cytuję - "nie zadaje pytań".

Samochód Google Street View.Samochód Google Street View. Fot. Janusz A. Urbanowicz / Technologie.Gazeta.pl

Firma Google już raz, w 2009 roku, rozpoczęła akcję fotografowania Polski, jednak po pojawieniu się kontrowersji co do danych sieci radiowych zbieranych przez samochody Street View w Niemczech, akcja została przerwana. Według słów Artura Waliszewskiego, dyrektora polskiego oddziału Google, zebrane wówczas zdjęcia nie zostaną wykorzystane. Przed Euro 2012 trafi do map Google aktualny obraz Polski .

W tej chwili trwają ostatnie uzgodnienia pomiędzy Google i Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, mające zapewnić, że zbieranie przez firmę obrazów Polski nie przekracza granic narzuconych przez polskie prawo.

W ramach rozszerzania zasięgu usług Google w Polsce prowadzone są też rozmowy nad umieszczeniem w Google Maps danych umożliwających wykorzystanie usługi do planowania podróży komunikacją publiczną, oraz wprowadzenia danych umożliwiających wykorzystanie Google Maps w charakterze nawigacji samochodowej.

Więcej o: