Chromebooki mocno wchodzą na rynek

Na konferencji Google I/O Sundar Pichai, szef projektu "Google laptop" ogłosił wypuszczenie na rynek laptopów z systemem Chrome OS.

Dwa modele Chromebooków dostępne będą od 15 czerwca. Google wybrało dwóch dostawców sprzętu: Acera i Samsunga. Będzie je można kupić w Stanach Zjednoczonych oraz Niemczech, Francji, Holandii, Włoszech, Hiszpanii i w Zjednoczonym Królestwie.

Chromebook Acera waży 1,34kg, ma ekran o przekątnej 11,6 cala i procesor Intel Atom Dual-Core i baterię, która według słów producenta wystarczy na 6 godzin pracy. Do zewnętrznego monitora podłączymy go portem HDMI. Kamera do wideokonferencji w jakości HD i obsługa dźwięku w jakości Hi-Fi pozwolą wykorzystać chromebooka jako urządzenie komunikacyjne, duży klikalny gładzik ułatwi pracę.

Wersja Samsunga, oznaczona Samsung Series 5, jest nieco większa (ekran o przekątnej 12,1 cala) i cięższa - 1,48kg. Identyczny jest procesor - Atom Dual-Core (prędkość zegara nie została podana). Bateria ma wystarczyć na 8,5 godziny pracy. W odróżnieniu od chromebooka Acera, do podłączenia zewnętrznego monitora udostępniono złącze Mini-VGA, jest też kamera do wideokonferencji.

 

W obu laptopach łączność ze światem zapewnią wbudowane łącze Wi-Fi i 3G, laptopy zaprojektowano do pracy w trybie podłączenia non stop. Podstawowym interfejsem użytkownika jest przeglądarka Chrome w której działają znane nam aplikacje internetowe, takie jak GMail i Google Docs. Firma podkreśla, że większość danych użytkowników będzie bezpiecznie przechowywana na serwerach chmury obliczeniowej Google, a jeśli jakieś dane zostaną zapisane lokalnie, będą zabezpieczone poprzez ich zaszyfrowanie.

 

Oprócz sprzedaży, firmy i studenci będą mogli nabyć chromebooki w abonamencie podobnym do oferowanego przez sieci komórkowe. Planowane koszty abonamentu w Stanach Zjednoczonych to 28 dolarów miesięcznie dla firm i 20 dla studentów. Ceny zakupu mają wynosić od 349 dolarów za chromebooka Acera bez modemu 3G i od 429 za model Samsunga, także bez modemu.

[za Google I/O ]

Więcej o: