Terabit w kablu już niedługo

Mimo coraz większej popularności różnych rodzajów łącz bezprzewodowych, Ethernet (standard przewodowej sieci komputerowej) trzyma się mocno.

Kiedy ktoś pyta "robię remont, jakie przewody położyć w ścianach do komputerów" odpowiedź może być tylko jedna - zbyt szybko się to zmienia, trzeba położyć kanały (peszle) w które wciągnie się takie przewody, jakie za rok, pięć czy dziesięć będą wykorzystywane przez komputery.

Przykładem takiego rozwoju jest podstawowy standard sieci Ethernet, który zaczął się od dwóch wersji wykorzystujących kable koncentryczne, później pojawił się standard na przewody skrętka, światłowody. Jak donosi serwis SemiAccurate, rozpoczęły się prace nad terabitowym Ethernetem, czyli łączem przesyłającym bilion bitów na sekundę.

Facebook i Google lobbują, żeby następny standard Ethernetu był standardem terabitowym i żeby trafił na rynek w 2013. Firmy sprzętowe chciayby wolniejszego rozwoju z pośrednim standardem 400Gbit, który będzie można też uwzględnić w sprzęcie domowym, a nie tylko profesjonalnych urządzeniach do serwerowni.

[za SemiAccurate ]

Więcej o: