Kosmiczny pożar

Tak płonie kropla paliwa w stanie nieważkości.

Zdjęcie zapewne ma nieco poprawione kolory, zastosowano też długi czas naświetlania i odbito je wzdłuż osi pionowej. Ale zostało zrobiono przez NASA w trakcie eksperymentu FLEX.

To akurat mająca zaledwie 3 milimetry podpalona kropla heptanu (kolor żółty) tworząca w trakcie spalania sadzę (zielony) i strzelająca iskrami (czerwony). Tak wygląda bez podkreślonych kolorów i innych zmian, które pozwalają naukowcom dokładnie analizować elementy i etapy procesu spalania:

Eksperyment FLEXEksperyment FLEX fot. NASA

A czym jest eksperyment FLEX? Skrót oznacza Flame Extinguishing Experiment - eksperyment z gaszeniem ognia. NASA stara się ulepszyć sposoby zwalczania pożarów w warunkach mikrograwitacji (stanie nieważkości), które panują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jednak zanim dojdzie do opracowania systemów przeciwpożarowych, agencja musi sprawdzić jak różne rodzaje materiałów spalają się w stanie nieważkości.

Eksperyment FLEXEksperyment FLEX fot. NASA

Do testów wykorzystywane jest specjalne urządzenie: Multi-User Droplet Combustion Apparatus. Ręce robota precyzyjnie odmierzają kolejno krople różnych chemikaliów i podpalają je w szczelnej komorze, a cały proces jest filmowany.

Szczegóły eksperymentu można znaleźć na stronie NASA .

(fot. NASA)

Więcej o: