Google prezentuje system płatności mobilnych

Na dzisiejszej konferencji prasowej Google zaprezentowało system płatności mobilnych Google Wallet (portfel Google).

Usługa portfela dostępna będzie na razie dla amerykańskich użytkowników telefonu Google Nexus S w sieci Sprint.

Dla użytkownika, mobilne płatności w technologii NFC to aplikacja pozwalająca płacić poprzez zbliżenie telefonu komórkowego do terminala rozliczeniowego. Aplikacja portfela połączy się z terminalem i przekaże informacje o płatności oraz np naliczeniu punktów w programie lojalnościowym. Płatność zostanie zrealizowana z podłączonej do konta karty kredytowej (na razie obsługiwane są karty MasterCard CitiBanku) albo z karty przedpłatowej Google Prepaid zasilanej dowolną inną kartą kredytową.

Jednocześnie Wallet ma pozwalać na korzystanie ze specjalnych ofert dostępnych tylko poprzez tą usługę. Z opisu przypominają one sposób działania Groupona i innych zakupów grupowych - specjalne warunki po pokazaniu sprzedawcy kodu wirtualnego kuponu.

Dla bezpieczeństwa, aplikacja portfela zabezpieczona będzie osobnym kodem PIN, który trzeba będzie podać przy każdej transakcji. Oferty lojalnościowe nie będą wymagały odbezpieczenia portfela.

Testy programu rozpoczynają się od dzisiaj, jednocześnie firma pracuje nad nawiązaniem współpracy z następnymi bankami, operatorami telekomunikacyjnymi, wydawcami kart i sklepami. Usługa oferowana jest za darmo, dochody firmy pochodzić będą z prowizji za oferty specjalne i lojalnościowe. Dane na temat konkretnych użytkowników nie będą udostępniane stronom trzecim bez zgody użytkownika.

Polacy nie muszą czuć się gorsi, od kilku miesięcy działa w Polsce podobny pilotowy projekt płatności mobilnych prowadzonych przez BZWBK i Orange , a polskie banki rutynowo wydają dotykowe karty płatnicze w systemie MasterCard PayPass.

Więcej o: