Samsung i Apple: wojna na pozwy

Apple wystosowało pozew przeciwko Samsungowi, oskarżający koreańską firmę o naruszenie patentów i praw autorskich - według pozwu telefony i tablety z serii Galaxy są zbyt podobne do produktów Apple. W odpowiedzi, Samsung... zażądał od Apple ujawnienia wyglądu planowanych produktów, aby uniknąć podobieństwa.

Firma z Cupertino oskarżyła Koreańczyków o kopiowanie "Look and Feel" (wyglądu i sposobu używania) produktów Apple. To nie pierwszy proces tego typu z udziałem firmy spod znaku jabłka - dwadzieścia trzy lata temu firma analogicznie pozwała Microsoft i Hewlett-Packarda o kopiowanie wyglądu i sposobu użytkowania systemu operacyjnego komputerów Macintosh.

Bezpośrednim powodem pozwu jest telefon Samsung Galaxy S 4G, podobny z wyglądu do iPhone 4, oraz wygląd interfejsu użytkownika systemu Android:

Zamiast tworzyć nowe rozwiązania oparte na własnej technologii i własnym firmowym stylu, firma Samsung zdecydowała się skopiować rozwiązania technologiczne, interfejs użytkownika i innowacyjny styl telefonów Apple.

W odpowiedzi koreańska firma wystosowała kontrpozew oskarżający Apple o naruszenie patentów Samsunga. Nie dotyczą one wyglądu urządzeń, ale korekcji błędów przy transmisji 3G, zmniejszenia zużycia energii przez nadajnik komórkowy i bezprzewodowej transmisji danych.

Podczas postępowania, niezależny arbiter uzyskał wgląd w plany przyszłych produktów koreańskiej firmy, aby ocenić czy kopiowane są pomysły Apple. W odpowiedzi Samsung wystosował do Apple pismo żądające analogicznego ujawnienia Samsungowi wyglądu następnych modeli iPada, iPhone i projektów ich opakowań, akcesoriów i materiałów towarzyszących, aby Samsung mógł w swoich produktach uniknąć przypadkowego podobieństwa.

[za Endgadget ]

Więcej o: