Windows 8: Stało się - Microsoft kończy z okienkami?

Podczas konferencji prasowej w ramach D9 Microsoft zaprezentował element ósmej odsłony systemu operacyjnego Windows. Okienka zmienione nie do poznania.

Mimo "wiarygodnej" plotki z ubiegłego tygodnia, która głosiła, że Sinofsky opowie podczas konferencji D9 o nowym systemie operacyjny przeznaczonym do obsługi tabletów, z pewnością prezentacja multiplatformowego Windowsa 8 zaskoczyła wielu użytkowników. Nawet tych bardziej zorientowanych.

od lewej: Mossberg, Sinofskyod lewej: Mossberg, Sinofsky fot. Reuters

Sinofsky podczas rozmowy z Waltem Mossbergiem z Wallstreet Journal przyznał, że Windows 8 to największa zmiana interfejsu od czasu Windows 95. Nowy system będzie w dużym stopniu wizualnie wzorowany na Windows Phone 7. Tu także nawigacja ma się odbywać za pomocą kafli.

Microsoft obiecuje znane i lubiane z mobilnego protoplasty funkcjonalności w postaci szybkiego uruchomiania systemu i aplikacji, aktualizowanie danych na żywo (w tym także statusy serwisów społecznościowych), a także kilka nowych - prawdziwa wielozadaniowość, sprzętowa akceleracja przeglądania stron internetowych, dostosowanie Internet Explorera 10 do dotykowej obsługi (pełna obsługa HTML5 i Java) i inne.

od lewej: Mossberg, Sinofsky

System ma być w takim samym stopniu przystosowany do obsługi za pomocą klawiatury i myszy jak i przy pomocy interfejsu dotykowego. Brak przystępnego systemu nawigacji za pomocą tego ostatniego zadecydował o pozostaniu Windowsa, a więc i Microsoftu w ogonku preferencji użytkowników zdawałoby się - mnożonych się pączkowanie - tabletów. Windows 8 ma odmienić sytuację na korzyść Microsoftu.

Pomóc może kolejny element - swego rodzaju multiplatformowość nowego systemu. Windows 8 ma stanowić propozycję nie tylko na laptopy i tablety ale także i wysoce wydajne komputery stacjonarne. Unifikacja platform, czy też multiplatformowość może się okazać dużym atutem nowego systemu. Aby spełnić ten warunek system musi jednak cechować się raczej ograniczonymi wymaganiami sprzętowymi. Sinofsky obiecuje że tak właśnie będzie.

Zmianie nie ulega przybliżona data wprowadzenia nowego systemu na rynek - 2012 rok. Swoją krótką prezentacją popartą wywiadem Sinofskiego Microsoft pokazał, że jest na co czekać.

Julie Larson-Green z wiceprezes do spraw Windowsa podsumowała mówiąc:

Windows 8 rozwija te innowacje i przeprojektowuje na nowo każdy poziom architektury Windowsa - kernel, sieci, magazynowanie danych, urządzenia, interfejs użytkownika - budując to wszystko na poszerzonym i bogatszym ekosystemie oprogramowania, peryferiów i innych urządzeń.

Mimo tych hucznych obietnic nie należy się ponoć obawiać, że nowy system "zabije" okienka tak do końca. Windows 8 ma dawać możliwość przełączenia do znanego z systemu o numerze 7 widoku.

Windows 8 - wirtualna klawiaturaWindows 8 - wirtualna klawiatura fot. Microsoft

Więcej o: