iOS to system operacyjny instalowany na iPhoneach, iPodach oraz iPadach. W najnowszej wersji, opatrzonej numerem 5, znajdzie się aż 200 nowości. Apple przedstawił jednak tylko najważniejsze z nich. Jedną z istotniejszych nowości jest fakt, że nowe urządzenia z iOS nie będą musiały być podpinane od razu do komputera i iTunes . Odpowiednie poprawki zostaną pobrane z Sieci.
Powiadomienia - w tzw. Centrum Powiadomień mają znajdować się wszystkie informacje, które nas ominęły - nieodebrane połączenia, sms-y, wiadomości z serwisów społecznościowych. Centrum wywoływać się będzie podobnie jak w Androidzie - u szczytu ekranu.
Twitter - plotki zapowiadały "silną integrację" z tym najpopularniejszym na świecie serwisem mikroblogowym. Na czym będzie ona polegać? Twitter został zintegrowany z częścią aplikacji na iOS - zaparatem, zdjęciami, Kontaktami, YouTube czy Mapami. Z poziomu tych aplikacji będzie można od razu wysłać wiadomość na Twittera.
Przypomnienia - można połączyć dane geolokalizacyjne oraz czasowe razem z treścią (na przykład przypomnienie "Zadzwoń do żony po konferencji" ma uaktywnić się, gdy użytkownik tylko opuści obszar uznawany przez telefon za "konferencję").
REUTERS/BECK DIEFENBACH
Poprawiona ma być też poczta - teraz można będzie edytować maile wybierając czcionkę pogrubioną, kursywę, czy przekreślenie. Klawiatura w iPadzie ma być wygodniejsza dla osób, które piszą za pomocą kciuków (ma być rozdzielona na dwie części, choć można będzie z niej korzystać także w postaci "tradycyjnej").
Oprócz tego wszyscy użytkownicy iPodów Touch oraz iPadów zyskają możliwość wysyłania wiadomości (tekstowych, obrazów, wideo, itp). "iMessage" będzie wykorzystywać do tego 3G oraz Wi-Fi.
iOS 5 zostanie udostępniony użytkownikom tej jesieni. Działać będzie na tych samych urządzeniach, na których uruchomić można iOS 4, czyli na iPhone'ie 3GS, iPhone 4, iPadzie 1 i 2, oraz na iPodach touch trzeciej i czwartej generacji.