Samsung wspiera alternatywnego Androida

Jeden z twórców CyanogenMod - niezależnej dystrybucji systemu Android na różne typy telefonów, otrzymał właśnie od firmy Samsung najnowszy model telefonu Galaxy S II, aby udostępnić Cyanogen także na ten telefon.

W założeniu Android miał być platformą otwartą - modyfikowalny przez programistów kod źródłowy jest dostępny w Internecie, a licencja pozwala go użyć na swoim telefonie bez pytania Google o zgodę.

Jednak producenci telefonów i operatorzy komórkowi blokują instalowanie zmodyfikowanych wersji systemu na oferowanych klientom telefonach, dopiero od niedawna HTC ogłosił rezygnację z blokowania wersji oprogramowania w nowych słuchawkach.

Ale nie tylko HTC idzie w tę stronę: Atin M, jeden z twórców niezależnej wersji systemu Android nazwanej CyanogenMod, ogłosił właśnie na Twitterze, że dostał od firmy Samsung egzemplarz najnowszego telefonu Samsung Galaxy S II . Celem oczywiście jest udostępnienie wersji Cyanogena na Galaktykę.

CyanogenMod pozwala zaktualizować system na telefonach, które nie otrzymały oficjalnych, zatwierdzonych przez producenta słuchawki albo operatora komórkowego aktualizacji systemu do nowszych wersji, oraz udostępnia funkcje i ustawienia nieosiągalne w standardowej wersji systemu.

Czyżby Samsung też chciał zrezygnować z blokady niezależnego oprogramowania?

[za @ atinm ]

Więcej o: