Podróż do gwiazd... za pół miliona dolarów

Do zgarnięcia jest pół miliona dolarów. Wystarczy wymyślić sposób na podróże międzygwiezdne.

Program o nazwie "100 Year Starship" został zapoczątkowany przez agencję badawczą wchodzącą w skład Pentagonu. Zakłada on stworzenie planu, który pozwoli ludzkości w ciągu najbliższego stulecia udać się w daleką podróż w kosmos. I nie chodzi o wycieczkę na Marsa, to zdecydowanie za blisko.

Do programu zgłosiło się 150 kandydatów z sektora publicznego i podobno są wśród nich znane nazwiska. Projektem zainteresował się między innymi Craig Venter, milioner, jak również i naukowiec, którego zespół jako pierwszy odwzorował mapę genomu konkretnego człowieka, a teraz pracuje nad sztucznym życiem oraz alternatywnymi paliwami.

Zwycięzca programu "100 Year Starship" otrzyma pół miliona dolarów. Pieniądze te stanowić będą kapitał początkowy na rozwój pomysłu. Łącznie agencja planuje przeznaczyć na ten projekt milion dolarów. O tym, czyj pomysł okazał się najlepszy, przekonamy się w listopadzie na specjalnej konferencji, która odbędzie się w Orlando na Florydzie.

Przed uczestnikami stoi trudne zadanie, ponieważ nie wystarczy opracowanie nowego rodzaju napędu. Odległości dzielące nas od najbliższych gwiazd są ogromne, pozostaje więc wiele innych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę planując taką podróż. Do rozwiązania pozostaje między innymi problem wpływu dalekich podróży w kosmos na zdrowie człowieka, tudzież opracowanie leków, które będą w stanie zachować wszystkie swoje właściwości bez względu na to, ile czasu spędzą w przestrzeni kosmicznej - o problemie pisaliśmy jakiś czas temu .

[za: PhysOrg ]

Więcej o: