Rewolucyjny Thunderbolt jednak za drogi na sukces

Czyżby koszty AirPlay i Thunderbolta przerosły oczekiwania producentów?

Pojawiły się niepokojące głosy mówiące o tym, że licencje na obie technologie Apple są obecnie zbyt drogie, aby można było liczyć na ich rozpowszechnienie.

Technologia AirPlay może posłużyć zarówno do bezprzewodowego streamingu dźwięku, jak i obrazu, jednak Apple zdecydowało się na udzielanie licencji tylko na strumieniowanie audio, a samo jej wykorzystanie w systemach nagłośnieniowych może podnieść ich cenę nawet o 100 dolarów.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku portu Thunderbolt, który oferować ma bardzo szybki przesył danych. Od dawna wiadomo, że technologia ta jest droga i wymaga szybkiej pamięci zewnętrznej. Prawdopodobnie koszt implementacji portu będzie porównywalny do ceny dysku twardego z niższej półki.

Co to oznacza dla nas, klientów? Prawdopodobnie zarezerwowanie zarówno technologii AirPlay jak i Thunderbolt dla urządzeń z wyższej półki, co może mieć dla odmiany wpływ na ich popularyzację. Czas pokaże, czy Apple nie powinno przypadkiem ponownie przemyśleć strategii wprowadzenia nowych rozwiązań na rynek.

Więcej o: