W jedenaście minut na Marsa

Jak to możliwe? NASA udziela odpowiedzi na to pytanie.

Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała materiał filmowy pokazujący jak będzie wyglądała podróż łazika Curiosity na Marsa. Klip trwa jedenaście minut i dostępny jest w wysokiej rozdzielczości.

Zobaczymy w nim jak pojazd przenoszący łazika, opuszcza ziemską orbitę. Następnie oglądamy skomplikowany manewr jakim jest wejście w atmosferę Marsa i opuszczenie Curioisty na powierzchnię czerwonej planety. Wykorzystany będzie tu zresztą specjalny dźwig, który swój "chrzest bojowy" przejdzie w trakcie wykonywania misji. A jeśli coś zawiedzie? Skutków można się domyślać. W drugiej połowie klipu pokazano jak łazik będzie wykonywał swoja pracę - między innymi o pobieranie próbek marsjańskiej gleby.

 

Sam łazik Curiosity został już przetransportowany do Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy'ego. W swą podróż wyruszyć ma 25. listopada tego roku. Na Marsa, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dotrze w sierpniu przyszłego roku. Curiosity to prawdziwy "olbrzym", kiedy porównamy go do starszych łazików marsjańskich. Ma ponad trzy metry długości i waży pięciokrotnie więcej od swych najcięższych poprzedników. W innej części serwisu można zobaczyć jak budowano Curiosity .

Opublikowany materiał filmowy to rozszerzona wersja klipu, który NASA pokazała w kwietniu tego roku. Jest on jednak na tyle interesujący, że warto się z nim zapoznać, nawet jeśli zna się materiał filmowy sprzed dwóch miesięcy.

Oczywiście pisząc o tej maszynie, nie możemy zapominać o olbrzymi sukcesie rodzimych studentów. Łazik Magma 2 stworzony na Politechnice Białostockiej zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach University Rover Challenge. Więcej na ten temat przeczytać można w magazynie Next .

Te roboty mogą wylądować na Księżycu>>

Więcej o: