Laptop "potworem do gier"? Zdecydowanie tak

Nvidia zaprezentowała niedawno materiał filmowy, w ramach którego anonimowy gracz przez półtorej minuty grał w Crysis 2 w rozdzielczości 1080p i na najwyższych ustawieniach z wynikiem ponad 30 klatek na sekundę. A wszystko to przy pomocy laptopa.

Jak się okazało - laptopa nie byle jakiego, bo 18 calowego Alienware z najnowszą i najwydajniejszą mobilną kartą graficzną Nvidii - GTX 580M. Trzeba przyznać, że film robi wrażenie (niewtajemniczonych upewniamy - podobne wyczyny były do tej pory niemal niemożliwe).

Rene Haas z Nvidii, szef działu rozwiązań dla laptopów zaznaczył:

Taka moc, jaką oferuje GTX 580M pozwala na ustawienie wszystkich parametrów na maksa - nawet w najbardziej wymagających grach

Zwłaszcza kiedy zepnie się nowe karty w trybie SLI, jak miało to miejsce w przypadku Alienware M18x z filmu. Komputer ma być ponoć dostępny także w słabszej wersji z pojedynczym układem.

Mniejszy model Alienware M17x, także uzbrojony w pojedynczą GTX580M ma być dodatkowo wyposażony w system Nvidia Optimus, który pozwoli zaoszczędzić nieco baterii wyłączając kartę graficzną w momentach, w których użytkownik nie będzie jej naprawdę potrzebował.

Same karty, jak twierdzi Nvidia:

GeForce GTX 580M są najszybszymi na rynku procesorami graficznymi dla komputerów przenośnych, obsługującymi DirectX 11 i oferującymi wydajność w teselacji do 6 razy wyższą niż jakikolwiek inny układ graficzny dla notebooków. Dodatkowo oferują nawet do 20% lepszy stosunek wydajności do zużycia energii niż poprzednia generacja GPU.

Do czasu zaprezentowania niezależnych testów wypada uwierzyć na słowo. Tym bardziej, że model M18x z poprzedniej generacji laptopów Alienware, wyposażony w układ 460M to koszt około 8 tysięcy złotych. Z pewnością 580M "pod maską" nie zaowocuje obniżeniem cen.

Producent wprowadza jednocześnie słabszy układ GTX 570M, dla tych, którzy w pojedynku ceny z osiągami postawiliby raczej na to pierwsze.

Specyfikacje obu kart:

Więcej o: