Powstała koncepcja wszechstronnego hybrydowego samolotu osobowego. Koniec korków?

Firma Trek Aerospace przypomniała się ostatnio światu koncepcją cztero-śmigłowego latającego samochodu.

Główny projektant, odpowiadający za powstanie SoloTrek XFV w 2001 roku - Michael Moshier - i pilot testowy - Robert Bulaga - postanowili skonstruować pojazd dwumiejscowy, który miałby pozwolić na pokonywanie dużych dystansów i startowanie z praktycznie każdego podłoża, w dużym spektrum warunków atmosferycznych. Jednocześnie, AirCar miałby być pierwszym na świecie, napędzanym hybrydowym silnikiem pojazdem tego typu.

Konstruktorzy wymyślili nawet zastosowanie swojego przyszłego pojazdu. W krajach trzeciego świata mógłby on stanowić medium szybkiego reagowania, jako że jest w stanie wylądować w przeróżnych warunkach, nie potrzebując w tym celu pasa startowego ani specjalnie przygotowanego lądowiska.

W krajach rozwiniętych, natomiast, AirCar miałby spełniać funkcję... powietrznego samochodu, pozwalającego na dolecenie w zasadzie wszędzie, bez konieczności stania w korkach itd.

Wszystko to w czasie przyszłym, w trybie przypuszczającym, ponieważ poza rysunkiem i renomą obu panów nie ma jeszcze nic, co sugerowałoby sukcesu. Póki co, obaj eksperci szukają funduszy. Opracowanie SoloTrek XFV kosztowało DARPA, fundatora projektu, około 5 milionów dolarów.

Więcej o: