Ręka sterowana impulsami elektrycznymi

Nauka gry na gitarze nie musi być trudna, wystarczy zaopatrzyć się w nowy japoński wynalazek.

PossessedHand służy do stymulowania mięśni przedramienia, co powoduje poruszanie palcami. Urządzenie przypomina w działaniu popularne pasy, które mają za zadanie modelować na przykład mięśnie brzucha. 28 elektrod służy do stymulowania odpowiednich mięśni, a tym samym kontrolowania ruchów palcami oraz nadgarstkiem użytkownika bez jego wiedzy - stąd nazwa urządzenia "Opętana ręka". Badania pokazały, że przy pomocy japońskiego wynalazku można kontrolować 16 stawów dłoni.

Wcześniejsze metody stymulacji mięśni były bardziej inwazyjne, niż ta zastosowana w PossessedHand. Urządzenie to może być wykorzystane na przykład do nauki gry na instrumentach szarpanych. Zespół pracujący nad wynalazkiem przeprowadził eksperyment na tradycyjnym japońskim instrumencie - koto. Okazało się, że osoby poddane stymulacji popełniały znacznie mniej błędów, nawet kiedy grały z zamkniętymi oczami. Impulsy elektryczne wysyłane przez PossessedHand nie są jednak na tyle silne, aby użytkownik szarpnął strunę automatycznie, niemniej jednak nauka gry na instrumencie staje się mniej skomplikowana.

Stymulowanie ręki impulsami elektrycznymi ułatwia naukę gry na kotoStymulowanie ręki impulsami elektrycznymi ułatwia naukę gry na koto fot. Rekimoto Lab

[za: Rekimoto Lab ]

Więcej o: