CERT Polska ostrzega przed oszustami

Na blogu CERT Polska, instytucji dbającej o bezpieczeństwo polskiego Internetu pojawiło się ostrzeżenie przed internetowymi oszustami wyłudzającymi pieniądze na propozycję wielkiego biznesu.

Pierwszy kontakt z oszustami ma postać wiadomości e-mail od Petera Wong Shun Tunga (to nazwisko prezesa banku HSBC). Wiadomość zawiera propozycję wspólpracy przy "zmianie profilu pewnych funduszy" i prośbę o szybki odzew.

Jest to tak zwana "czterysta dziewiętnastka", nazywana też "numerem na dziedzica". Osoby które odpowiedzą na taką wiadomość, skuszone perspektywą łatwego zarobku, dowiedzą się o konieczności opłacenia rozmaitych kosztów operacyjnych - ceł, prowizji, czy łapówek dla ludzi stojących na drodze do realizacji wielkiego biznesu, do którego oczywiście nigdy nie dochodzi .

Podobne wiadomości oferowały wcześniej współpracę przy odzyskiwaniu pieniędzy z rozmaitych afrykańskich przedsiębiorstw czy spadków. Zawsze jest to oszustwo, nie należy na takie wiadomości reagować, ani podejmować współpracy z oszustami.

Więcej - na blogu CERT Polska .

Więcej o: