Widok HD na Ziemię

Chcielibyście zobaczyć Ziemię tak, jak widzą ją astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Już wkrótce będzie taka możliwość!

Informacja o planach zainstalowania pierwszej kamery HD na ISS, która będzie przekazywała "na żywo" obraz Ziemi, została podana na poniedziałkowej konferencji w Warwick w Wielkiej Brytanii. Minister nauki, David Willetts, zapewnia, że dostarczone obrazy będą znacznie lepszej jakości, niż te, które obecnie oferuje Google Earth.

Kamery, które zapewnią nam wysoka jakość obrazu zostaną zbudowane i przetestowane przez pracowników oksfordzkiego laboratorium Rutherford Appleton. W projekt zaangażowana została również Rosja. To właśnie na rosyjskim module zostanie zainstalowany cały osprzęt potrzebny do uruchomienia projektu. Przekazywaniem zdjęć do Internetu zajmie się zaś kanadyjska firma UrtheCast. Plany zakładają umieszczenie kamer na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w przeciągu roku.

Z podanych informacji wiemy już, że Ziemię będzie można oglądać nie tylko na komputerach stacjonarnych czy laptopach, ale powstaną również aplikacje na smartfony. Obraz z  ISS będzie nadawany prawie w czasie rzeczywistym. Dzięki przyspieszaniu i cofaniu nagrań możliwe będzie oglądanie danych miejsc o konkretnych porach. A żeby uzyskać możliwe "najświeższe" widoki, lokalizacja ISS będzie podawana na bieżąco. Użytkownicy będą mogli również sterować kamerą, jak i przybliżać oraz oddalać widok.

Projekt umieszczenia kamery HD na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i przekazywania obrazów do Internetu jest bardzo ciekawy i zapewne wiele osób chętnie zobaczy Ziemię tak, jak widzą ją astronauci. Dodatkowo wysoka jakość zdjęć pozwoli na jeszcze bardziej szczegółowe zbadanie interesujących nas miejsc.

[za: geek.com ]

Więcej o: