iPad z rysikiem i przezroczystym ekranem?

Tym razem nie plotkujemy o urządzeniach Apple, a zaglądamy do amerykańskiego Urzędu Patentowego.

Sam Steve Jobs powiedział jakiś czas temu, że tablet z rysikiem, to tablet nieudany. Tymczasem okazuje się, że Apple zarejestrowało dwa patenty sugerujące, iż w urządzeniach firmy zobaczymy właśnie rysiki. Pierwszy z nich obejmuje rysiki dla sprzętu posiadającego ekran dotykowy. Znacznie ciekawszy jest jednak drugi. "Rysik komunikacyjny" to gadżet, którym moglibyśmy pisać praktycznie na dowolnej powierzchni, a zapisane słowa, byłyby automatycznie przenoszone na iPada lub iPhone'a. Oba patenty zostały zarejestrowane już w styczniu ubiegłego roku. Czy kolejny tablet Apple zostanie zatem wyposażony w rysik?

Odpowiedź na powyższe pytanie powinniśmy poznać za kilka miesięcy. Teraz możemy natomiast przyjrzeć się innemu patentowi, który obejmuje interfejs użytkownika z elementami rozszerzonej rzeczywistości. Z dokumentów złożony przez Apple dowiadujemy się, iż firma przygląda się możliwości podzieleniu ekranu iPada na dwie części . Górna ukazywałaby strumień wideo, albo obraz przechwytywany przez kamerkę tabletu. W dolnej zobaczylibyśmy natomiast przetworzoną - zawierającą elementy rozszerzonej rzeczywistości - wersję górnego obrazu. Opisano także przykład wykorzystania tego patentu. Oglądając panoramę San Francisco, użytkownik mógłby nakierować tablet na stojące w oddali budynki. W górnej połowie ekranu zobaczyłby je takimi jakie są. W dolnej wyświetlałyby się natomiast informacje na ich temat razem z mapą wyjaśniającą jak najszybciej można do nich dotrzeć.

Ciekawy jest także kolejny patent na "przezroczyste urządzenie elektroniczne". Posiadałoby ono przezroczyste ("wygaszające się") fragmenty ekranu, na których nanoszone byłyby kolejne warstwy potrzebnych użytkownikowi informacji. W zależności od potrzeb ekran mógłby wyświetlać informacje w "klasyczny sposób", lub dla wygody użytkownika, stawałby się przezroczysty lub półprzezroczysty.

Więcej o: