Nowoczesna wypożyczalnia rowerów

Jednoślady są bez dwóch zdań najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się po mieście. Nie zawsze jednak mamy do nich łatwy dostęp.

W Polsce zdecydowana większość ludzi korzysta z własnych rowerów. W wielu miastach na świecie wypożyczanie ich jest zaś na porządku dziennym. Niestety takie rozwiązania mają z reguły jeden minus - rower trzeba odebrać, jak i odstawić do wypożyczalni, tudzież w inne wyznaczone miejsce. Urbanista, Ryan Rzepecki z Nowego Jorku, postanowił to zmienić.

Zainspirowany wypożyczalniami samochodów typu car2go, Rzepecki stworzył społecznościowe rowery (Social Bicycles), w skrócie SoBi. Zasada działania jest bardzo prosta. Wszystkie rowery posiadają nadajniki GPS, co pozwala na śledzenie ich położenia. W różnych punktach miasta znajdują się specjalne huby, skąd można wypożyczyć sprzęt, używając na przykład telefonu komórkowego - klient otrzymuje kod do zdjęcia blokady z roweru i w ciągu kilku sekund jest gotowy do podróży. Możliwe jest także wypożyczanie bezpośrednio z domu, co oznacza, że sprzęt będzie czekał na nas przez 15 minut. Dzięki współpracy z systemem GPS możliwe jest zlokalizowanie najbliżej położonego roweru i zarezerwować go dla siebie.

SoBi pozwala na poruszanie się rowerami w wyznaczonej strefie, nie wymaga jednak, aby odstawiać je do wspomnianych hubów. Jeśli klient postanowi zostawić rower w innym miejscu, będzie musiał po prostu liczyć się z dodatkowymi kosztami. Podobnie dzieje się w sytuacji, kiedy klient opuści obszar, na którym działa SoBi - opłata w tym momencie będzie odpowiednio wyższa. Informacja o tym, że gdzieś na ulicy stoi rower z dala od huba automatycznie pojawi się w systemie SoBi. Umożliwi to kolejnej osobie, która go wypożyczy, zdobycie kredytów za odstawienie roweru w odpowiednie miejsce - bardzo prosty sposób na to, aby wracały one do hubów.

Przykładowy hub z rowerami do wypożyczeniaPrzykładowy hub z rowerami do wypożyczenia fot. SoBi

SoBi korzysta z własnych, skonstruowanych pod kątem jazdy po mieście rowerów. Zostały one wyposażone w panele słoneczne, które podtrzymują zainstalowaną w nich elektronikę przy życiu oraz zapewniają, że podczas jazdy w nocy klient będzie miał możliwość oświetlenia sobie drogi. Zamiast łańcucha, rowery wyposażone są w napędy wałowe, co zmniejsza ryzyko pobrudzenia spodni podczas jazdy.

Chociaż system SoBi może wydawać się kosztowny, to cena wypożyczenia roweru nie jest specjalnie wygórowana. Rzepecki zaproponował rozwiązanie, zgodnie z którym możliwe jest wykupienie abonamentu miesięcznego, w cenie 10 dolarów. Upoważniałby on do codziennego wypożyczania roweru na jedną godzinę za darmo, natomiast każde kolejne 60 minut oznaczałoby dodatkowe 5 dolarów mniej w kieszeni. Biorąc pod uwagę wygodę jaką oferuję system SoBi, nie są to jakieś duże pieniądze.

Projekt Rzepeckiego spotkał się z zainteresowaniem władz Nowego Jorku i już wkrótce na tamtejszych ulicach pojawią się pierwsze rowery z logiem SoBi. W przypadku samochodów model car2go sprawdza się, nie ma więc podstaw, aby wątpić, że wkrótce tego typu wypożyczalnie rowerów pojawią się także na ulicach innych miast. Kto wie, może nawet i w Polsce.

[za:

Gizmag

]

Więcej o: