Młode kobiety zdominowały konkurs Google

10 tysięcy uczniów z 90 krajów z całego świata, wzięło udział w pierwszych Globalnych Targach Naukowych - zawodach organizowanych przez firmę Google. Wygrały go trzy młode kobiety.

Global Science Fair to nowy projekt, zawody, organizowane przez firmę Google. Uczniowie z całego świata przedstawiali w nich swoje projekty naukowe, pomysły na eksperymenty. Z grona 10 tysięcy osób z 90 różnych krajów wybrano piętnastu finalistów, którzy w amerykańskim Mountain View wystąpili przed specjalną komisją złożoną z naukowców, wynalazców i laureatów Nagrody Nobla. Ostatecznie wybrała ona trzech zwycięzców, którymi okazały się być same młode kobiety.

Pierwsza z nich to Lauren Hodge (grupa wiekowa 13-14 lat), która przyjrzała się wpływowi marynat na poziom substancji rakotwórczych w mięsie grilowanego kurczaka. Druga to Naomi Shah (grupa wiekowa 15-16 lat), która udowodniła, że poprawienie jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, może przyczynić się do zmniejszenia ilości leków przyjmowanych przez osoby chore na astmę. Trzecią wygraną jest Shree Bose (grupa wiekowa 17-18 lat), która pokazała jak usprawnić leczenie kobiet cierpiących na nowotwór jajnika, kiedy ich organizm przestaje reagować na niektóre formy chemioterapii.

Wyróżnione kobiety otrzymały czeki na 50 tys. dolarów (Bose) i 25 tys. dolarów (Hodge i Shah). Ta pierwsza weźmie też udział w wyprawie naukowej na wyspę Galapagos i otrzyma stypendium w CERNie. Jej młodsze koleżanki zostaną stażystkami w firmach Google i Lego. Jak widać myślenie, uczenie się popłaca. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku amerykańska korporacja zorganizuje kolejną edycję zawodów, w której poznamy kolejnych młodych, zdolnych ludzi. Być może w niedalekiej przyszłości, to właśnie oni zmienią świat na lepsze.

Warto przy okazji wspomnieć także o zdolnych rodakach. Polscy studenci biorą udział w "igrzyskach olimpijskich nowoczesnych technologii" - Imagine Cup. Więcej na temat prestiżowego konkursu można przeczytać w naszej relacji z Nowego Jorku .

Polecamy też nasz tekst o marsjańskim łaziku Magma 2. Maszyna studentów z Politechniki Białostockiej wygrała tegoroczne zawody University Rover Challenge .

Łazik Magma 2 zbiera próbki ziemiŁazik Magma 2 zbiera próbki ziemi fot. Wojciech Głażewski

Więcej o: