Google Maps poprowadzi nas w trasę

Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele Google Polska ogłosili udostępnienie usługi nawigacji samochodowej wykorzystującej dane z Google Maps.

Do tej pory polska wersja Google Maps potrafiła wyznaczyć trasę przejazdu, ale brakowało funkcji nawigatora - śledzenia miejsca na trasie na podstawie danych GPS i udzielania wskazówek: skręt w lewo, na rondzie prosto i podobnych. Jednak funkcja ta jest aktywna od dzisiejszego poranka.

Oprócz nawigatora, w Google Maps pojawiły się informacje o korkach. Jak mówią przedstawiciele Google, dane pochodzą od polskich partnerów, oraz z telefonów działających pod kontrolą systemu Android, których użytkownicy zgodzili się na przekazywanie danych o swoim położeniu. Jeśli włączymy informacje o korkach, zatłoczone odcinki tras zostaną oznaczone na czerwono.

Nawigacja wymaga kontaktu z siecią, ale po ustaleniu trasy pobiera dane "na zapas" i będzie działać także przy przejeździe przez tunel, czy po wyjeździe z zasięgu sieci komórkowej. Nawet jeśli zjedziemy z trasy, pobrane do telefonu dane o otoczeniu pozwolą telefonowi przeliczyć na nowo optymalny sposób dojazdu do celu.

Po aktualizacji Google Maps do najnowszej wersji , nawigację włączymy wyszukując punkt docelowy (wpisując nazwę lub wypowiadając ją do wyszukiwarki głosowej), a następnie wybierając ikonę niebieskiej strzałki . Telefon ustali swoje położenie i wyliczy trasę dojazdu, uwzględniając korki czy chęć rezygnacji z płatnych autostrad.

Aktualna wersja Google Maps została też przerobiona tak, aby zmieniejszyć ilość danych przesyłanych podczas korzystania z mapy. Zamiast pobierać z serwera duże, "ciężkie" fragmenty narysowanej mapy, tak jak to robią Google Maps na komputerach osobistych, aplikacja pobiera z serwera cyfrowe dane mapy i tworzy obraz na bieżąco, używając silnika graficznego telefonu . Dzięki temu możemy też płynnie obracać mapę na ekranie i oglądać ją w rzucie ukośnym. Cyfrowe, nie obrazkowe mapy pozwalają też na pobranie na zapas mapy jakiejś okolicy i korzystanie z niej bez podłączenia do Internetu (np w czasie wyjazdów zagranicznych).

Prezentujący możliwości Google Maps Darren Baker z Google zapowiedział też, że kiedy na serwerach firmy znajdą się zdjęcia polskich ulic zrobione przez Google Street View , nawigacja będzie pokazywać nam zakręty, wraz z trasą jaką trzeba pojechać w postaci takiej - jak widziana z samochodu, czy podczas spaceru.

Nowe Google Maps z nawigacją i danymi o korkach dostępne są na telefony działające pod kontrolą systemu Android w wersji 1.6 i wyższych. Na razie brak informacji czy Maps z nawigacją będą dostępne na inne platformy, np iOS wykorzystywany przez iPhone'y i iPady, czy Windows Phone.

Więcej informacji znajdziemy na stronie usługi .

Więcej o: