Roomba czyli moja gosposia jest robotem

Witamy w przyszłości. Siedzę sobie przy stole, piję herbatę, czytam książką na tablecie, robot odkurza. Mamy rok 2011.

Odkurzacz iRobot Roomba to na pierwszy rzut oka świetny pomysł. No bo w końcu to maszyny powinny odciążyć ludzkość z ciężkich i mniej ciekawych zajęć , do których sprzątanie niewątpliwie należy.

I faktycznie - pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Widzimy jak urządzenie uczy się rozkładu naszego mieszkania i sprząta w coraz bardziej zorganizowany sposób. Co więcej - robi to w miarę dokładnie. Samo odjeżdża do stacji dokującej by naładować swoje baterie, może zacząć pracę o określonej godzinie. Woła o pomoc, gdy gdzieś się zablokuje, szkoda tylko, że samo nie opróżnia swojego pojemnika na kurz. Żyć, nie umierać .

Niestety, to tylko maszyna. A to oznacza, że pokój trzeba dla niej specjalnie przygotować . iRobot nie podniesie krzeseł, nie otworzy sobie drzwi, nie uprzątnie bałaganu. Siła ssania też nie jest największa, więc z czyszczeniem dywanu mogą być problemy. Zdarza też się mu nie dokładnie poodkurzać wszystkie zakamarki, bądź też utknąć pod łóżkiem.

Roomba Pet 564Roomba Pet 564 fot. iRobot

Wszystko to sprawia, że jeżeli cenimy sobie porządek, to nie może być to nasze jedyne odkurzające urządzenie i zdarzy się, że trzeba będzie po nim poprawiać. Pozostaje też kwestia ceny.

1600 zł za ten gadżet to dużo . Jeżeli taki wydatek nie stanowi dla rodzinnego budżetu dużego obciążenia, to nie ma co się zastanawiać i wziąć iRobota na próbę. A jeżeli nie? Należy szybko policzyć ile będzie nas kosztować wynajęcie pomocy domowej, która nie dość, że poodkurza, to jeszcze może wytrzeć kurze, ugotować i zrobić pranie. A wszystko to w cenie około 400zł miesięcznie (biorąc pod uwagę ceny warszawskie).

Inną sprawą jest, że gadżeciarze i tak pewnie Roombę kupią. Bo to fajny pomysł jest .

iRobot Roomba

To nam się podobało:

+ nie musisz odkurzać, robi to za ciebie robot

+ szybka nauka rozkładu mieszkania

+ wszystko dzieje się samo, poza wyrzucaniem śmieci

To nam się nie spodobało:

- czasami mało dokładny

- trzeba przygotować pokój do odkurzania

- cena

Jeszcze jedna, niebagatelna zaleta Roomby - to doskonała rozrywka dla domowych zwierząt. Jeśli twój kot, pies lub chomik nudzą się i tyją - koniecznie spraw im taki prezent.

[w czasie kręcenia tego wideo nie ucierpiał żaden odkurzacz]

Testujemy iRobot Roomba

Więcej o: