Ile warte są nowe procesory Intel Core i7 Extreme Desktop? [TEST]

Intel poinformował dziś o wprowadzeniu nowych, superszybkich i fabrycznie przyśpieszonych procesorów z serii Sandy Bridge - Intel Core i7-3960X Extreme Edition, oraz Intel Core i7-3930K. Producent oznaczył je jako "dla entuzjastów". O to ile warte są nowe procesory zapytaliśmy więc... entuzjastów.

Eksperci z serwisu OCLab stwierdzili, że procesory nowej generacji rzeczywiście są szybsze niż ich wcześniejsze odpowiedniki. Miejscami jednak przewaga niebezpiecznie maleje, co przy wysokich cenach nowych Sandy Bridge skłania do zastanowienia.

Mikroarchitektura Sandy Bridge-E ma zastąpić najwyższe modele serii Core pierwszej generacji. Nasze testy pokazały, że procesor i7 3960X bez problemu radzi sobie z i7 980X, jednak miejscami różnice nie są porażająco duże.
Nie ulega wątpliwości, że głównymi odbiorcami 2 mocniejszych procesorów Sandy Bridge-E będą overclockerzy oraz osoby wykorzystujące komputer do zastosowań profesjonalnych, na przykład graficy. W pozostałych przypadkach zakup jest zwyczajnie nieopłacalny. Za ok. 800 złotych możemy nabyć model i5 2500K, który w aplikacjach niewykorzystujących Hyper-Threadingu ma wydajność niemal identyczną z 2600K, a właśnie taka sytuacja ma miejsce w znakomitej większości gier.

Ciekawą propozycją wydaje się jeden ze słabszych modeli - procesor Core i7 3820, relatywnie tani, bo kosztujący zaledwie 294 dolary w paczkach po 1000 sztuk. Niestety, jego data premiery nadal nie jest znana.

Bardzo zastanawia nas wydajność modelu i7 3820, ponieważ jego cena przy zakupie 1000 sztuk to (zaledwie) 294 dolary, czyli pomiędzy 2500K i 2600K. Może to być idealna propozycja dla osób, które oczekują dużej wydajności oraz Hyper-Threadingu, a fakt posiadania przez procesor zintegrowanej karty graficznej jest dla nich zupełnie nieistotny. Niestety na ten właśnie procesor musimy poczekać do bliżej nieokreślonego momentu w pierwszym kwartale 2012, bo właśnie wtedy firma Intel wprowadzi produkt na rynek.

Więcej na temat nowych ekstremalnych procesorów Intela i szczegółów testu znajdziecie w serwisie OCLab .

Więcej o: