Lumia 950 - flagowiec Microsoftu jest już naprawdę dobry

Lumia 950 jest zdecydowanie jednym z najlepszych telefonów z Windows Phone na rynku. O ile oczywiście lubujecie się w telefonach z mobilną wersją Windows.

1. Wygląd

Microsoft Lumia 950Microsoft Lumia 950 Fot. Łukasz Józefowicz Fot. Łukasz Józefowicz

Lumia 950 wyposażona została w ekran o przekątnej 5,2" i rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Wyświetlacz prezentuje się znakomicie, kolory są świetnie odwzorowane. Tył urządzenia został wykonany z poliwęglanu (czyli po prostu plastiku). Nie oznacza to jednak, że smartfon prezentuje się tanio lub tandetnie - plastik jest wysokiej jakości, nie zostają na nim brzydkie odciski palców i nie jest podatny na zniszczenia. Przez cały czas kiedy testowaliśmy telefon na obudowie nie powstała ani jedna rysa. Obudowa jest do tego wymienna, więc jeśli zechcecie kiedyś zmienić kolor "plecków", z łatwością można to zrobić. Pewnie domyślacie się już, że skoro obudowę można zdejmować, to mamy łatwy dostęp do wyjmowalnej baterii, slotu na kartę SD oraz dwóch kart Nano SIM. Tak, dwóch, bo testowany przez nas model posiada funkcję Dual SIM.

2. Wydajność

Pod tym względem niewiele można Lumii 950 zarzucić. Wewnątrz urządzenia znajduje się sześciordzeniowy procesor Snapdragon 808, taktowany zegarem 1,8 GHz. Do tego 3GB RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej (z czego do dyspozycji użytkownika pozostaje ok. 30). Całość działa pod kontrolą Windows 10 Mobile. I jest tak dobrze, jak można spodziewać się po lekturze specyfikacji - Lumia 950 nie zacina się, nie zastanawia, nie zwalnia. Najlepszym określeniem będzie "po prostu działa".

Jeśli korzystaliście wcześniej z jakiejkolwiek wersji Windows Phone, to Windows 10 Mobile nie będzie miał przed wami tajemnic. Z nowości warto pamiętać o tym, że Lumia 950 obsługuje Windows Continuum, czyli smartfon może być (tak jakby) wykorzystywany zamiast komputera. Nasze wrażenia z korzystania z Windows Continuum znajdziecie tu .

3. Bateria

Microsoft Lumia 950Microsoft Lumia 950 Fot. Łukasz Józefowicz Fot. Łukasz Józefowicz

Bateria ma pojemność 3000 mAh. To sporo, ale przełomu nie oczekujcie. Bateria na jednym ładowaniu wytrzymuje do wieczora. Zależy to oczywiście od stopnia eksploatacji w ciągu dnia i od liczby powiadomień, które będą przychodzić na urządzenie. W naszym przypadku Lumia już wieczorem bardzo chciała być podłączona do prądu. Dużym plusem jest fakt, że w ciągu ok. 30 minut można baterię naładować do połowy.

Pewną niedogodnością natomiast jest złącze zastosowane w Lumii 950 - jest to bowiem USB C. Owszem, jest bardzo wygodne, ale z drugiej strony - jest na tyle mało rozpowszechnione, że kabel do ładowarki należy mieć zawsze przy sobie. Ta sytuacja zmieni się oczywiście w momencie, gdy USB C się upowszechni, ale na razie należy po prostu pamiętać o zabieraniu kabla.

4. Aparat

Główny aparat ma 20 megapikseli, ten do selfie jest szerokokątny i ma 5 Mpix. W tym głównym znajdziemy oczywiście autofocus i optyczną stabilizację obrazu. Aparat uruchamia się szybko, jest więc szansa, że nie przegapimy żadnego momentu. Tym bardziej, że na obudowie znalazł się spust migawki, więc zdjęcia można robić nawet bez odblokowywania ekranu. Problem jest tylko taki, że zdjęcia wychodzą... poprawnie. Są po prostu dobrej jakości, a po flagowcu spodziewalibyśmy się lepszych możliwości.

5. Windows Hello

Jeśli macie komputer z Windows 10, to pewnie znacie tę opcję. Pozwala ona na odblokowanie ekranu po prostu twarzą. A dokładniej - kamera Lumii 950 skanuje naszą tęczówkę i jeśli stwierdzi, że należy do zarejestrowanego w systemie użytkownika, to ekran zostanie odblokowany. Jeśli kilka razy (dla większej pewności) zeskanujecie swój wygląd, smartfon będzie was rozpoznawać praktycznie od razu. Podobny system został zastosowany w smartfonach z Androidem.

Ale rozwiązanie ma też minusy. Czasem zdarza się, że gdy urządzenie jest w torebce albo w kieszeni i naciśnięty zostanie przycisk uruchamiania, to Lumia zaczyna szukać twarzy. Szuka i szuka a w tym czasie dość mocno się nagrzewa i zaczyna nadmiernie zużywać baterię.

6. Małe usprawnienia

Aplikacja Pomoc techniczna i Gadżety w Lumii 950Aplikacja Pomoc techniczna i Gadżety w Lumii 950 Fot. Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl

Wygląda na to, że Microsoft dobrze przemyślał, jak ma wyglądać Windows 10 Mobile i flagowy smartfon. W Lumii 950 znajdziemy więc takie drobne usprawnienia, które przy dłuższym korzystaniu okazują się naprawdę pomocne. Zintegrowane zostało na przykład wysyłanie SMS-ów i wiadomości na Skype (jak to dokładnie wygląda pokazujemy na wideo powyżej). Domyślnie zainstalowana jest aplikacja Gadżety - jest to taki hub w którym znajdziemy info o połączonych ze smartfonem opaską czy zegarkiem. Osobną aplikacją jest też Kontakt z pomocą techniczną - z jej poziomu można zadzwonić do helpdesku, dowiedzieć się czy problem z aplikacją jest poważny, uzyskać informacje o rozliczeniach, subskrypcjach itd.

7. Warto?

Fani mobilnego Windowsa będą Lumią 950 zachwyceni. To z całą pewnością jeden z najlepszych smartfonów z Windows 10 Mobile obecnych na rynku. Kropka.

Ale jeśli do tej pory nie korzystaliście z okienek na telefonie, to możecie mieć problem. Lumia 950 kosztuje bowiem 2599 zł. To całkiem sporo - w tej cenie można mieć naprawdę dobry smartfon z Androidem. W świecie Windows Phone'ów Lumia 950 bez wątpienia rządzi, w świecie smartfonów w ogóle - ma sporą konkurencję.

Jeśli lubicie ekosystem Microsoftu, często korzystacie z jego aplikacji, a smartfon ma służyć do zastosowań biznesowych, to Lumia 950 powinna wam się spodobać. Jeśli nie jesteście fanem Windowsów - być może inny smartfon będzie dla was bardziej odpowiedni.

Więcej o: