Panasonic Toughbook - twardy i ultralekki tablet PC

Do testów otrzymaliśmy komputer typu tablet PC - Toughbooka marki Panasonic. Można go upuścić z wysokości niemal 70 cm bez szwanku dla podzespołów. Ale to nie jedyna cecha, jaka nam się spodobała.

Testowaliśmy Toughbooka kilka tygodni. Poniżej znajdziecie nasze uwagi, spisane z punktu widzenia "zwykłego użytkownika". Nie będzie tu wyrafinowanych benchmarków ani sprawdzania, jak "twardziel" sprawdził się pod wodą. I nie, mimo tego, że teoretycznie można, nie rzucaliśmy Toughbookiem o skały (rzucaliśmy nim za to w "cywilizowanych warunkach", ale o tym niżej). Specyfikacja techniczna znajduje się na końcu tekstu.

Na samym początku trzeba jednak zauważyć, że tablet PC Panasonica jest bardzo sprofilowanym urządzeniem - zastosowanie dla niego widzimy w kilku zawodach - architekt, budowniczy, może farmaceuta. Zasadniczo w tych, które wymagają korzystania z komputera na zewnątrz i dokonywania odręcznych notatek. Muszę też wspomnieć o tym, że to pierwsza recenzja, w której nie sposób ująć wszystkich funkcji komputera, podaję więc te najważniejsze.

Mobilny tablet w komputerze, czyli co mi się podobało

Jedna z baterii Panasonic Toughbook CF-C1Jedna z baterii Panasonic Toughbook CF-C1 Fot. wł

Toughbook jest bardzo lekki . Z dwoma bateriami (do których za chwilę dojdziemy) waży ok. 1,5 kg. Jak przystało na urządzenie "do użytku zewnętrznego", na spodzie znajduje się specjalny wyprofilowany uchwyt , dzięki czemu poruszanie się z komputerem (niezależnie od tego, czy ma postać laptopa czy tabletu) jest stabilne i wygodne. Wspomniane już baterie są dwie i pozwalają na pracę do 10 godzin . Tak, do 10, ponieważ działają one niezależnie. Oznacza to, że w dowolnym momencie można jedną z nich wyjąć, a Toughbook bez zmiany w wydajności dalej działa. Komputer jest tak lekki między innymi ze względu na to, że obudowa wykonana została ze stopu magnezu. Ma to być dodatkowa ochrona przed pyłem, zanieczyszczeniami i zalaniem. Trzeba wspomnieć, że obudowa wizualnie odbiega od takiego wizerunku komputera, do jakiego przyzwyczaili nas producenci (dużo błyszczących powierzchni, czasem zdobienia). Nie oszukujmy się jednak - Toughbook nie jest komputerem dla estety. Jego przeznaczenie to praca.

Toughbook ma dotykowy ekran , który najlepiej obsługuje się piórkiem. Można także posługiwać się palcem (także w rękawiczce), ale stylus jest jednak bardziej precyzyjny. Ważną cechą wyświetlacza jest to, że treść na ekranie widać nawet w pełnym słońcu , co tylko potwierdza jego zastosowanie w aktywnych zawodach. Brak jest opcji żyroskopu która sprawiałaby, że po przekręceniu osi komputera, zmieniałoby się także położenie obrazu. Dokonuje się tego za pomocą specjalnego przycisku na obudowie - można wówczas zmieniać położenie pulpitu na wertykalne i horyzontalne (obraz można obracać do 180 stopni). Przy pracy w terenie chyboczący obraz mógłby jedynie przeszkadzać, zatem manualne przełączanie zaliczam tutaj na plus. Na podstawie komputera znajduje się wspomniany już uchwyt co sprawia, że tylna część jest wyżej. Po przemianie Toughbooka w tablet trzeba kilka razy klikać przyciskiem, aby nawigacja była intuicyjna.

Toughbook nie byłby "twardy", gdyby nie znosił ekstremalnego traktowania. Upuścić go można z wysokości 76 centymetrów . Sprawdziliśmy (choć z pewną obawą) - komputer w dalszym ciągu działa, nawet się nie porysował. Klawiatura jest odporna na zalanie, choć tutaj są pewne ograniczenia - jest to raczej zachlapanie niż wylanie na klawiaturę litra wody. To także sprawdziliśmy (również z pewną obawą) - "przypadkiem" przewróciliśmy na klawiaturę i touchpad kubek z wodą . Po natychmiastowym usunięciu płynów Toughbook wciąż działa. Jak już wspomnieliśmy wyżej, treści na ekranie widoczne są nawet w pełnym słońcu, ale już nie pod kątem. Oznacza to, że pracując na zewnątrz kilka osób nie będzie mogło jednocześnie oglądać tego, co znajduje się na ekranie.

Przyciski Menu Panasonic Toughbook CF-C1 Przyciski Menu Panasonic Toughbook CF-C1  Fot. wł

Do zalet Toughbooka zaliczyć trzeba także touchpad . Ma dość nietypowy, okrągły kształt, za to jest bardzo czuły i wygodnie się z niego korzysta. Posiada także pasek ciągłego przewijania, z tym, że oczywiście nie przeciąga się palcem tak, jak w standardowych touchpadach, lecz zakreślając koło po obwodzie gładzika.

Kilka braków i cena, czyli co mi się nie podobało

Generalnie, w sumie i zasadniczo - nie mam Toughbookowi wiele do zarzucenia. Wytknęłabym mu kilka braków, w postaci braku kamery internetowej . Rozumiem, że komputer ten nie będzie przeznaczony do prowadzenia typowych wideokonferencji, ale np. architekt też powinien mieć możliwość zaprezentowania przyszłego placu budowy kolegom znajdującym się w biurze.

Jeśli chodzi o klawiaturę , to do jej układu trzeba się trochę przyzwyczaić. Spacja została znacznie skrócona , do końca nie udało mi się także przyzwyczaić, że klawisz Delete znajduje się tuż koło strzałek, a nie w prawym górnym rogu klawiatury. Klawisze są jednak dość wygodne, chociaż mogą sprawiać problemy osobom o większych dłoniach. W razie kłopotów z aklimatyzacją można użyć jednak klawiatury ekranowej lub robić notatki odręcznie.

Klawiatura Panasonic Toughbook CF-C1Klawiatura Panasonic Toughbook CF-C1 Fot. wł

Najbardziej nie spodobała nam się cena . Za "twardy" komputer Panasonica trzeba bowiem słono zapłacić. Producent sugeruje cenę "od 9 000 złotych", ale typowy przedział cenowy w sklepach to od 10 do 12 tysięcy PLN.

Panasonic Toughbook - warto?

Jak pisałam już na samym początku - Toughbook nie jest typowym komputerem "dla każdego". To specyficzny sprzęt dla specyficznych zawodów . Jeśli nie uprawiacie zawodu architekta, sapera, farmaceuty robiącego inwentaryzację w magazynie lub budowlańca, po prostu nie będziecie wykorzystywać części funkcji Toughbooka (za które przecież słono zapłaciliście). Jeśli natomiast Wasza praca wymaga częstego korzystania z komputera "w terenie", odręcznego rysowania projektów lub robienia podsumowań (i przypadkiem macie na wydaniu od 9 do 12 tys. złotych), Toughbook będzie bardzo dobrym wyborem.

Toughbook Panasonika ma jeszcze kilka innych cech, których nie uwzględniliśmy ze względu na objętość tekstu. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, zadajcie je w komentarzach albo napiszcie maila.

Joanna Sosnowska

Więcej o: