Netbook Asus Lamborghini VX6 - prawie jak laptop

Netbook Asusa sygnowany logo Lamborghini to małe urządzenie, w którego wnętrzu kryje się dwurdzeniowy procesor Intel Atom oraz karta graficzna NVIDIA Ion. Do tego ma dwa porty USB 3.0 i całkiem niezłą rozdzielczość. Komputer spędził u nas dobrych kilka tygodni, czas więc podzielić się wrażeniami.

Przypomnijmy tylko, że - jak zwykle - uwagi spisujemy z punktu widzenia użytkownika. W naszej recenzji nie będzie wyników pomiarów czy benchmarków, będzie ona czysto konsumencka . (Specyfikacja techniczna znajduje się na końcu tekstu). Używaliśmy komputera do tego wszystkiego, do czego nadaje się netbook. Może tylko trochę "bardziej".

Asus Lamborghini VX6 - co nam się podobało

Pisząc o Asusie Lamborghini nie można nie wspomnieć o jego wyglądzie. To w końcu pierwsza cecha rzucająca się w oczy. Miłośnicy samochodów wszystkich krajów - Lamborghini Wam się spodoba. Pokrywa komputera przypomina maskę modelu Lamborghini Mucielago LP640, dla dodatkowego efektu znajduje się na niej znaczek marki. Design to jednak najmniej ważna cecha tego komputera.

Przede wszystkim znajduje się w nim dwurdzeniowy procesor Intel Atom D525, taktowany zegarem 1,8 GHz. Dwa rdzenie robią swoje - Lamborghini jest wyraźnie bardziej wydajny, niż mój prywatny, "zwyczajny" netbook. Udało nam się na VX6 uruchomić kilkadziesiąt (ponad 20) zakładek bez zbytniego obciążania netbooka. Uruchomiliśmy na nim także kilka prostszych gier i muszę przyznać, że chociaż oczywiście lepiej grałoby się na komputerze typu desktop replacement, to mały Asus pod tym względem i tak "daje radę". Do tego oglądanie filmów na Lamborghini to sama przyjemność - rozdzielczość (1366 x 768) ekranu o przekątnej 12,1-cala oraz karta graficzna NVIDIA Ion stanowią bardzo dobre połączenie. Obraz jest płynny, szczegóły wyraźne, ekran nie cierpi na "pikselozę".

Warto wspomnieć także o możliwości uruchomienia netbooka w trybie tzw. Express Gate , polegającym na tym, że po kilku sekundach od włączenia, mamy dostęp do Internetu. W przypadku netbooków takie rozwiązanie jest znakomite - poranne szybkie sprawdzenie poczty i aktualności dostępne jest w przeciągu kilku sekund, bez konieczności czekania na załadowanie się pełnego systemu . Szkoda, że takie rozwiązanie spotyka się jeszcze w niewielu netbookach.

Express Gate w netbooku Asus Lamborghini VX6Express Gate w netbooku Asus Lamborghini VX6 Fot. wł

Bardzo in plus policzyć należy także obecność dwóch portów USB 3.0 - gdy standard ten się (w końcu) upowszechni, Asus będzie gotowy na jego przyjęcie. Dodatkowo, co jest raczej wyjątkiem w netbookach, Lamborghini ma całkiem wygodny touchpad . Palec nie ześlizguje się z niego, nie ucieka, a sam gładzik został wyraźnie odróżniony od obudowy. Brakuje w nim natomiast "paska przewijania pionowego".

Dwa porty USB 3.0 w netbooku Asusa Lamborghini VX6Dwa porty USB 3.0 w netbooku Asusa Lamborghini VX6 Fot. wł

Asus Lamborghini VX6 - co nam się nie podobało

Opisywanemu modelowi mamy stosunkowo mało do zarzucenia. Kilka wad udało nam się jednak znaleźć. Pierwszą z nich są niedociągnięcia w obszarze oprogramowania dostarczanego przez producenta . Na górze ekranu znajduje się wysuwane menu, w rodzaju tego które możecie znać z komputerów Sony, albo Mac. Mamy tam cztery opcje wyboru - Udostępnianie, Dostęp, Doświadczenie i Narzędzia.

Asus Lamborghini VX6Asus Lamborghini VX6 Fot. Asus

Spośród różnych poleceń, jakie można tam wybrać najbardziej zainteresowały nas komendy głosowe . System operacyjny w naszym testowym Lamborghini był w języku angielskim, tak też usiłowaliśmy się z komputerem komunikować. Jedna z komend powinna umożliwiać sprawdzenie pogody w podanym mieście . Fraza, którą należy wypowiedzieć nie należy do najtrudniejszych - "Check, państwo, miasto". Jednak nawet wzbijając się na najwyższe możliwe szczyty wymowy i osiągając akcent bardziej poprawny od oksfordzkiego, nie udało nam się przekonać komputera do sprawdzenia prognozy dla Warszawy. Drewniany głos z uporem maniaka sugerował nam za to "Poland, Ladz" (w najlepszym wypadku. Częściej zatrzymywał się po prostu na Polsce). Co ciekawe, program nie miał takiego problemu z innymi miastami. Waszyngton, Atlantic City, Paryż i inne identyfikowane były od razu. Co oznacza, że z naszym akcentem nie jest tak źle, a w Polsce mamy tylko jedno miasto.

Wytykanie niedociągnięć w poleceniach głosowych jest z naszej strony naturalnie czystą złośliwością i chęcią znalezienia luki w całym. Podobną złośliwość wykażemy wskazując na kolejną rzecz, która nam przeszkadzała. Asus Lamborghini wyposażony został oczywiście w kamerę internetową, a jej obramowanie rzuca mieniące się refleksy. I o te refleksy właśnie chodzi - oglądając wieczorem film na tym netbooku dość często musiałam regulować nachylenie pokrywy, aby odbijające się w załamaniach obramowania światło nie raziło w oczy. Niby drobna rzecz, ale potrafi być irytująca.

Asus Lamborghini VX6Asus Lamborghini VX6 Fot. wł

Ostatnia wada jest najtrudniejsza do udowodnienia - Asus "skwierczał". Słychać to było wyłącznie w domowych pieleszach, gdzie nie ma zgiełku redakcji. Coś w konstrukcji netbooka sugerowało problemy z elektryką, przez co nieustannie sprawdzałam kable i złącza, szukając śladów rozpoczynającego się pożaru. Najprawdopodobniej ta "usterka" dotyczy tylko modelu, który dostaliśmy do testów, ale trzeba powiedzieć, że dostarcza emocji.

Asus Lamborghini VX6 - warto?

Warto - nie zdradziliśmy bowiem jeszcze cechy, która z reguły w największym stopniu wpływa na decyzję o zakupie. Asus Lamborghini kosztuje ok. 2 400 zł . To więcej, niż zwykłe netbooki, ale opisywany przez nas model zwykłym nie jest. Oprócz designu doliczyć także dwurdzeniowy procesor, wydzielona kartę graficzną, głośniki markowane przez Bang&Olufsen czy obecność USB 3.0 i HDMI. Czas pracy na baterii wynosił średnio ok. 6 godzin , więc też całkiem przyzwoicie. Jeśli natomiast szukacie urządzenia, które ma bez ładowania działać dłużej lub nie zależy Wam na wyjątkowej obudowie, wówczas z czystym sercem można zwracać uwagę na inne modele za 1500 zł.

Joanna Sosnowska

Więcej o: