Radia prawdziwie internetowe - Sweex MM220 i MM 210

Na co dzień mało kto ma cierpliwość aby zanurzyć się w gąszczu internetowych stacji radiowych i poszukać czegoś dla siebie. A potem słuchać. ''Dedykowane radio internetowe'' (czyli korzystające z sieci wi-fi) może znacznie to zadanie ułatwić.

Powiedzmy sobie szczerze na samym początku: oddzielne urządzenie służące do odbierania internetowych radiostacji nie jest najbardziej potrzebną rzeczą w domu. W końcu można słuchać tych samych stacji z podczas przeglądania internetu lub dzięki zestawowi audio podpiętemu do komputera . Jednakże jest kilka konkretnych sytuacji, w których jest to rozwiązanie znacznie bardziej użyteczne.

Do naszych testów dostaliśmy dwa urządzenia firmy Sweex : jedno ukrywające się pod kodową nazwą MM220, drugie znane jako MM210. Pierwsze jest większe i ładniejsze, drugie mniejsze i brzydsze, ale obydwa spełniają tą samą funkcję: pozwalają słuchać internetowych stacji bez konieczności włączania komputera .

Dzięki temu można je ustawić na szafce w łazience, aby brać prysznic mając za tło rozgłośnie z miejscową muzyką z Chile. Albo w kuchni, aby ronić łzy podczas lepienia pierogów do melodii nadawanych przez serwujące country radio z Minnesoty. W pamięci urządzenia zapisano katalog z kilkuset radiostacjami z całego świata , dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.

No właśnie - ilość dostępnych stacji. To największa zaleta obu urządzeń. Słuchacz otrzymuje w ręce narzędzie, które pozwala mu w kilka sekund przenieść się w każdy muzyczny zakątek globu. Jednym ruchem pokrętła. Tak, te same możliwości daje nam zwykły laptop, komu jednak chciałoby się samodzielnie szukać radiostacji i przekopywać przez setki stron. Radio Sweex to gadżet ciekawy jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiemy na co trafimy . Z jednej strony niesamowicie otwiera to uszy, z drugiej pokazuje, że świat jest jednak coraz mniejszy i że w Bogocie puszczają tą samą muzykę co w Poznaniu.

Radio łączy się z internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Trzeba na początku podać hasło i tyle. Jeśli wasz router zabezpieczony jest długim hasłem wprowadzenie go, z braku klawiatury, zajmie nieco czasu, ale oprócz tego urządzenie jest banalne w obsłudze i bardzo trudno jest cokolwiek zepsuć.

Jakość wykonania? To zwykłe, bardzo proste radio. Działa. Nie ma sensu rozważać czy jakość dźwięku jest dobra - to nie o to tutaj chodzi, to nie produkt dla melomanów.

Przyznajemy, że z żalem rozstawaliśmy się z tymi małymi radyjkami . Wracając do zwykłych fal FM odczuliśmy nawet lekką poprawę jakości dźwięku, szkoda tylko, że wybór muzyki nagle robi się jakiś taki mniejszy...

Polecamy sprawdzić wszystkim fanom muzyki, gadżetów oraz osobom, których pasjonuje odkrywanie nowych rzeczy. Niestety, cena nie jest zachęcają - to odpowiednio 500 złotych za MM220 i 430 złotych za MM210. To trochę za dużo.

Radek Zaleski, Konrad Hildebrand

----

Atarynka, Kajtek, zegarek z kalkulatorem... TOP 10 gadżetów z lat 80.

Więcej o: