Google uruchamia Laboratorium Kosmiczne - wymyśl eksperyment, który przeprowadzony zostanie w kosmosie [AKTUALIZACJA]

Google we współpracy z Lenovo rozpoczął właśnie konkurs dla uczniów zainteresowanych kosmosem. Na YouTube uruchomiono właśnie nowy kanał - Space Lab - na którym będą zamieszczane propozycje eksperymentów, które można przeprowadzić w przestrzeni kosmicznej.

[AKTUALIZACJA]

Polskim partnerem projektu Spacelab jest Centrum Nauki Kopernik wraz z planetarium Niebo Kopernika, a twarzą kampanii - prezenter planetarium Karol Wójcicki. Na kanale Space Lab pojawiają się filmy, na których zachęca on do udziału w konkursie, a także pokazuje doświadczenia mogące zainspirować uczestników konkursu.

Na początek - prezentacja Space Lab. Wkrótce mają się pojawić nowe filmy, warto więc trzymać rękę na pulsie.

 

---

YouTube oraz Lenovo ogłosili właśnie konkurs dla uczniów w wieku od 14 do 18 lat. Zasady konkursu są proste - należy wymyślić eksperyment naukowy, który zostanie przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i do 7 grudnia nagrać wideo, w którym pomysł jest wyjaśniony, a następnie umieścić je na YouTube na kanale Space Lab . Następnie internauci oraz naukowcy i astronauci wybiorą najlepsze pomysły, które zostaną zrealizowane na pokładzie ISS; eksperymenty te będą transmitowane na żywo na YouTube. Szczegóły zostały opisane na blogu Google .

To jednak nie jedyna nagroda, jaka czeka zwycięzców konkursu. Finaliści odbędą lot w stanie nieważkości oraz otrzymają laptopy Lenovo IdeaPad. Zwycięzcy będą mogli wybrać wycieczkę na japońską wyspę Tanegashima, gdzie obejrzą start statku kosmicznego lub szkolenie w rosyjskim ośrodku dla astronautów.

Google współpracuje przy tym projekcie z NASA, Europejską Agencją Kosmiczną i Japońską Agencją Eksploracji Lotnictwa i Kosmonautyki.

Polska wersja konkursu Google ma być ogłoszona jutro; częściowo już jednak działa spolszczony kanał na YouTube .

 
Więcej o: