Trolle - internetowi pieniacze

Każdy użytkownik forum się na nich kiedyś natknął. Są niekulturalni, kłótliwi i i nigdy nie piszą na temat. Kto to taki? To trolle - internetowi wandale, którzy uwielbiają wywoływać kłótnie na forach.

Wyobraź sobie, że zakładasz wątek na forum, w którym szukasz odpowiedzi na ważne pytanie. Wśród cennych porad pojawiają się obraźliwe i nie związane z tematem posty. Jeżeli wszystkie pochodzą od jednej osoby to oznacza, że zostałeś zaatakowany przez trolla. Jeżeli spróbujesz odpowiedzieć na jego ataki, to przegrasz. Dyskusja z trollem nie ma sensu. Troll najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pobije doświadczeniem.

Najlepszym przykładem trolla , którego możecie spotkać na naszym portalu jest Siur. Siur to przewrażliwiony i zakompleksiony mizogin. Wypowiada się na tematy dotyczące kulturystyki, bezpieczeństwa własnego domu i relacji damsko-męskich. Siur przede wszystkim krytykuje kobiety i zamieszcza linki do dziwnych zdjęć. Występuje na forum ,,ANALityczno - umORALniające" pod nickami z wyrazem siur w nazwie. Armia12siurow, siur.wielkanocny, super.siur, siur.apteczny - to tylko kilka nicków pod jakimi występował gazetowy troll. Nasi administratorzy regularnie go banują, jednak on niestrudzenie powraca i kontynuuje swoją działalność. ,,Siur jest jak moja babcia, przetrzyma wszystkich'' -napisał kiedyś jeden z użytkowników forum ,,ANALityczno - umORALniające".

Pojęcie trolling pochodzi od angielskiego trolling for fish, które oznacza technikę łowienia ryb na haczyk. Troll podobnie jak wędkarz zarzuca haczyk tylko, że w postaci poruszającego kontrowersyjny temat postu. Na taką przynętę łapią się najczęściej początkujący forumowicze, którzy zaczynają polemizować z trollem. Wtedy dyskusja na forum nabiera tempa i zaczyna się flame war czyli internetowa walka na obelgi.

Przeciętny troll to człowiek, który łamie dla zabawy netykietę - zbiór zasad korzystania z internetu. Netykieta zabrania spamowania, wysyłania łańcuszków szczęścia oraz pisania nie na temat. Nakazuje jeszcze zapoznawanie się z FAQ-iem przed zadaniem pytania na forum. Troll nie przestrzega tych praw i w konsekwencji sieje zamęt w grupie dyskusyjnej. Trolla od normalnych użytkowników odróżnia jeszcze sposób rozmawiania na forum. Agresja, skrajne ignorowanie zasad ortografii i przechwalanie się - to główne cechy internetowego pieniacza.

Z biegiem czasu niektóre trolle uzyskały status gwiazdy internetu. Sława Jasia Śmietany czy Experta osiągnęła taki rozmiar jak popularność Kononowicza. Jasiu Śmietana dorobił się rzeszy wiernych fanów, a wszystkie posty Experta zostały zebrane i opublikowane w internecie. Każdy ich zna, ale nikt nie odkrył ich prawdziwej tożsamości.

Nie karm trolla

To naczelna zasada obchodzenia się z trollami. Pieniacz żywi się odpowiedziami na swoje posty. Duża liczba odpowiedzi sprawia mu przyjemność i w swoisty sposób go dowartościowuje. Dlatego najlepszym rozwiązaniem trollowego problemu jest ignorowanie. Zwykła olewka wypowiedzi może zdziałać cuda o czym na pewno się kiedyś przekonaliście. Ignorowany troll nie ma po co istnieć, ponieważ jedynym sensem jego życia jest posiadanie przeciwników, z którymi można prowadzić niekończące się kłótnie.

Pierwsi polscy trolle

Trollowanie dotarło do Polski około 1993 roku. Wtedy w usenecie pojawił się pierwszy polski troll - Expert. Expert jak nazwa wskazuje podawał się za znającego się na przeróżnych dziedzinach fachowca. Jednak co jakiś czas przypadkowo lub celowo odkrywał swoją głupotę . ,,Moje honorarium to 200 funtów za godzinę'', ,,Rozmawiałem z Sorosem (przyp. red. George Soros jest jednym ze 100 najbogatszych osób według Forbesa) i wszystko zrozumiał", ,,Złoto to stop metali, m.in. miedzi" - to tylko niektóre z jego postów. Wszystkie wypowiedzi Experta zostały zebrane na stronie xox.pl . Zbiór obejmuje sześć ksiąg z chronologicznie ułożonymi postami. Ostatni tekst Experta pochodzi z 2003 roku, wtedy to słynny troll zniknął z sieci.

Arnold Buzdygan to kolejna kontrowersyjna postać polskiego internetu. Przez wiele lat Buzdygan był przez internautów uznawany za internetowego pieniacza, aż doczekał się hasła w Wikipedii. Znajdziemy tam informacje, że ,,Arnold Buzdygan to postać znana i aktywna w polskim Usenecie. Występuje na grupach dyskusyjnych, gdzie wypowiada się m.in. na tematy: reżyserii, prawa autorskiego, seksuologii, psychologii i polityki. Od lat wywołuje zainteresowanie kontrowersyjną treścią oraz stylem swych wystąpień. Ze względu na zawarte w nich wulgaryzmy, propozycje zakładów oraz zapowiedzi licznych procesów sądowych i groźby pobicia, część społeczności określa te zachowania mianem trollowania". Arnold Buzdygan uznał, że ten wpis godzi w jego dobre imię i pozwał administratorów encyklopedii.

Buzdygan jest nazywany trollem, który jako jedyny nie ukrywał swojej tożsamości, ponieważ w Usenecie zawsze występował pod prawdziwym nazwiskiem.

Onetowe trolle

Jasiu Śmietana i Czuły Wojtek to najsłynniejsi trolle rodem z portalu onet.pl. Obaj grasują wyłącznie na onetowskich forach i mimo, że od dłuższego czasu łamią netykietę, to nigdy nie zostali zbanowani przez administrację. Ta swoista tolerancja budzi wśród internautów wątpliwości czy Jasiu i Wojtek nie są przypadkiem tworami pracowników onet.pl. Łączy ich jeszcze to, że obaj potrafią zrobić 6 błędów w słowie, które ma 5 liter. Ich konstrukcje gramatyczno-ortograficzne są praktycznie niezrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. ,,Ićmy na fzhut, tam mósi bydź jakaś cywilizacja" - tak właśnie wygląda typowy fragment komentarzu Jasia. Jasia Śmietanę możemy spotkać w dziale sport na portalu onet.pl. Jego znakiem rozpoznawczym jest zwrot: ,,Bes Sęsu" lub ,,To apsurt!" umieszczony na początku każdej wypowiedzi. Jasiu jest obecnie najpopularniejszym trollem w Polsce. To prawdziwa gwiazda polskiego internetu. Na Joemonsterze i Nonsensopedii można znaleźć jego cytaty. O Jasiu Śmietanie powstają dowcipy, a niektórzy forumowicze zaczynają się pod niego podszywać.

. Czuły Wojtek to z kolei wielki mitoman. Uwielbia przechwalać się kolejną ,,szustą" żoną albo swoim super autem. Wojtek ma m.in. porsche, laptopa w cenie samochodu i zarobki na poziomie dyrektora kopalni. Jego prawdziwa tożsamość jest wielką niewiadomą. Jedni uważają, że jest to jakiś bezrobotny mężczyzna, drudzy widzą w Wojtku pracownika portalu, który został zatrudniony do prowokowania dyskusji. Największy krok w próbie rozwiązana zagadki Czułego Wojtka zrobiła gazeta Nowa Trybuna Opolska. Dziennikarze z NTO przeprowadzili dziennikarskie śledztwo , które wykazało, że Czułym Wojtkiem jest bezrobotny mężczyzna z podopolskiej Praszki. Jednakże reporterom nie udało się ustalić prawdziwego imienia i nazwiska onetowego trolla. Dlatego do dzisiaj internauci spierają się kim jest Czuły Wojtek.

Przydatny troll

Czy istnienie trolla może przynosić komuś jakieś korzyści? Z pewnością tak. Nikt nie trolluje miejsc bezwartościowych, pustych czy nieciekawych - przekonuje Michał Olszewski na swoim blogu. Trolle występują tylko na najpopularniejszych forach, gdzie mogą liczyć na największą publikę. Dlatego pojawienie się pieniacza na forum jest swoistą nobilitacją dla administratorów. Posiadanie własnego trolla to oznaka wysokiego statusu. Wszystkie największe portale posiadają własnych szkodników: Onet ma Jasia, a Gazeta Siura. Niektóre portale, tak jak Onet, nie walczą ze swoimi trollami. Pozwalają im funkcjonować, ponieważ wywołują największe dyskusje. Zresztą Jasiu i Wojtek to ulubieńcy użytkowników onet.pl. Gdyby obaj zniknęli, to onetowe fora poniosłoby sporą stratę.

Na koniec przedstawiam jak by to było gdyby normalne dyskusje przebiegały tak jak te na forach: