Sony S1 - pierwszy tablet dla graczy? - nasze wrażenia

Tablet Sony nie był specjalnie strzeżonym sekretem. Jego zwiastuny i zdjęcia pojawiały się już w Sieci, mimo iż oficjalna premiera zaplanowana została na targi IFA w Berlinie. My mieliśmy już możliwość przedpremierowego zobaczenia tabletu Sony na żywo. Trzeba przyznać, że urządzenie zapowiada się całkiem interesująco.

Tablet Sony S1 wyposażono w 10-calowy ekran, a samo urządzenie działa pod kontrolą Androida 3.1. Bolączką większości tabletów tego typu, które już dostępne są na rynku jest fakt, że z zewnątrz niemal niczym się od siebie nie różnią. Pod tym względem S1 pozytywnie nas zaskoczył.

Tablet Sony S1 - co nam się podobało

Tablet Sony STablet Sony S Tablet Sony S

Wygląd - zamiast "zwykłego", płaskiego tabletu otrzymujemy urządzenie, którego obudowa jest "zawinięta" z jednej strony, przez co jeden dłuższy bok staje się "grubszy" od drugiego. Trzeba przyznać, że rozwiązanie to sprawia, iż urządzenie wygodnie leży w dłoni (jeśli trzymamy je pionowo). Gdy zmienimy orientację na poziomą tablet trochę traci wyważenie.

Gry - plotki już dawno głosiły, że Sony ma w planach "tablet PlayStation". Tak, S1 można uznać za "tablet dla graczy" - można będzie bowiem uruchamiać na nim gry z PS1, a podczas samej rozgrywki na ekranie tabletu pojawiać się będzie kontroler znany z konsoli Sony. Gry wybierać będzie można ze specjalnego sklepu.

USB - w tabletach znajduje się między innymi port miniUSB. S1 nie jest wyjątkiem od tej reguły, ale producent zapewnia, że do każdego modelu dodawana będzie przejściówka, dzięki której można będzie do sprzętu podłączyć na przykład aparat fotograficzny.

Tablet Sony S1 - co nam się nie podobało

Tablet Sony S

Porty - porty i przyciski S1 są umieszczone w bardzo trudno dostępnym miejscu - w najgrubszym punkcie "zawinięcia". Z jednej strony umieszczono przyciski głośności oraz uruchamiania (aby na nie spojrzeć trzeba odwrócić tablet), a z drugiej gniazdo na kartę SD oraz SIM. Dlaczego to niewygodne? Bo przyciski znajdują się z tyłu obudowy i chcąc na przykład zwiększyć poziom głośności można polegać wyłącznie na zmyśle dotyku (ewentualnie pamięci).

Cena - jest wysoka. Za model 32GB z WiFi trzeba będzie zapłacić 2499 zł. Za model 16GB z WiFi i 3G - 2599 zł.

Tablet Sony S1 - trudno powiedzieć

Tablet Sony S

Gry - tak, ponownie wspominamy o grach. Świetnie, że na tablecie można będzie uruchomić gry z PlayStation, ale będą to gry z PS1. Domyślnie na S1 zainstalowane będą dwie gry; pozostałe mają pojawić się "wkrótce", nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy. Nie wiadomo też, czy do sklepu logować się będziemy korzystając z loginu do PlayStation Network, czy konieczny będzie nowy.

Sanki karty SIM - jak wspomnieliśmy już wyżej, jest umieszczone w trudno dostępnym miejscu. To jednak nie wszystko. "Sanki" na kartę SIM zostały wykonane z bardzo cienkiego i giętkiego plastiku, co wywołuje w nas obawy o ich trwałość. Może się bowiem okazać, że przy którejś zmianie karty kieszeń po prostu nie wytrzyma i się złamie.

Powyższe uwagi to oczywiście wyłącznie pierwsze wrażenia, spisane po kilku chwilach korzystania z S1. Pełna relacja i przedstawienie wszystkich zalet i wad urządzenia będzie możliwe po przeprowadzeniu pełnoprawnego testu.

Tablet Sony S1 dostępny będzie w sklepach od 15 października.

Zobacz także galerię zdjęć tabletu Sony S1 .

Więcej o: