Tym razem firmą, która podpisała porozumienie z Microsoftem jest Compal Electronics, produkujący sprzęt z Androidem i Chrome OS. Objęte nim będą wszystkie tablety, smartfony, e-readery i "inne urządzenia konsumenckie", działające pod kontrolą systemów operacyjnych Google'a. W ramach tej umowy Compal Electronics (podobnie jak inni producenci, na przykład HTC), będzie uiszczał Microsoftowi opłatę licencyjną. Nie wiadomo jednak, w jakiej wysokości.
Podpisana umowa ważna jest z kilku powodów. Jeden z nich wspomniany został nawet na blogu Microsoftu :
Dzisiejsza umowa z Compal razem z porozumieniami licencyjnymi zawartymi w ciągu ostatnich kilku miesięcy z Winstronem i Quanta Computer oznacza, że ponad połowa światowych producentów ODM sprzętu z Androidem i Chrome płaci teraz za wykorzystywanie patentów należących do portfolio Microsoftu.
Microsoftowi płacą już Samsung , HTC, Acer i inni producenci sprzętu z Androidem. Jak może pamiętacie, koncern z Redmond zarabia 5 razy więcej na opłatach licencyjnych od producentów sprzętu z Androidem, niż na własnym mobilnym systemie operacyjnym Windows Phone. Wygląda na to, że przychody Microsoftu płynące z Androida będą się tylko powiększać.
Jak widać, wojna patentowa toczy się w wielu wymiarach. Podpisywanie umów licencyjnych z producentami sprzętu jest w miarę eleganckim rozwiązaniem, ale ostatecznie cierpi na nim użytkownik. W jaki sposób?
Android fot. techpp.com
Android jest darmowym mobilnym systemem operacyjnym - każdy producent może zainstalować go na swoim sprzęcie. Ale zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że jakiś podmiot świata technologii (Apple, Microsoft) stwierdzi, że takie urządzenie narusza jego patenty i zechce wnieść sprawę do sądu (gorsza opcja dla producenta) lub zgłosi propozycję nie do odrzucenia - ugodę, w ramach której producent będzie płacił za wykorzystywanie darmowego systemu operacyjnego, który jednak narusza kilka zapisów prawnych. Wyjściem z sytuacji dla takiej firmy może być podniesienie ceny urządzeń z Androidem. A na tym zaczyna tracić już sam użytkownik.
dane dostarcza: