Będzie Transformer z Windows 8. Czego się spodziewać?

Czy Transformer z Windows 8 ma szansę powtórzyć sukces tabletów tajwańskiej firmy z Androidem?

Asus Eee pad Transformer jest jednym z najbardziej udanych tabletów z Androidem na rynku. Niedawno tablet Asusa doczekał się następcy w postaci Transformera Prime. Producent nie powiedział jednak jeszcze ostatniego słowa i zamierza w przyszłym roku wprowadzić na rynek podobne urządzenia, ale tym razem z nowymi okienkami Microsoftu na pokładzie.

Bez dwóch zdań Asus Eee Pad Transformer, to bezapelacyjnie tablet, który wyróżnia się wśród innych urządzeń na rynku z Androidem. Oczywiście innowacyjne podejście producenta przełożyło się również na całkiem niezłe wyniki sprzedaży. Tylko do końca tego roku Asus liczy na sprzedaż Transformerów na poziomie około 1,8 milionów sztuk. To naprawdę wiele, gdy pod uwagę weźmiemy fakt, że zazwyczaj tablety z Androidem sprzedają się (w najlepszym wypadku) w liczbie kilkuset tysięcy sztuk na kwartał.

Niedawno w sieci pojawiły się plotki, że Asus może w przyszłym roku wprowadzić na rynek kolejnego Transformera, ale tym razem z Windows 8 na pokładzie zamiast Androida. Cóż Jonney Shih, czyli CEO Asusa przekazał, że to rzeczywiście prawda! Niemniej, Shih nie ujawnił żadnych innych detali, poza tym, że firma liczy na sprzedaż Transformerów w przyszłym roku na poziomie 3 - 6 milionów sztuk. Nie wiemy jednak czy Shih miał na myśli tablety tylko z Androidem czy również pod uwagę brany jest tutaj wariant z Windows 8.

Czego możemy spodziewać się po Transformerze z Windows 8? Asus z pewnością postawi na ciut większe gabaryty niż w przypadku tabletów z Androidem. Spodziewać moglibyśmy się przekątnej ekranu w okolicy 11,6 cali i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli lub wyższej. Z prostej przyczyny, aplikacje pisane dla Metro UI w Windows 8 wymagają co najmniej ekranu oferującego rozdzielczość 1024 x 768 pikseli. W przeciwnym wypadku programy nie uruchomią się.

Skoro większy ekran, to i zapewne czeka nas również nieco większy dock. Na dobrą sprawę zwiększenie gabarytów może mieć sens. Wszak wtedy producent mógłby zmieścić w obudowie stacji dokującej większe ogniwo, które wydłuży czas pracy na baterii.

Na pewno zastanawiacie się czy Asus postawi na ARM czy intelowskie rozwiązania wewnątrz? Biorąc pod uwagę, że Windows 8 dla architektury (według ostatnich plotek) ma być gotowy później niż w 2012 roku, a Asus chce wprowadzić na rynek tablet już  w przyszłym roku, to spodziewajmy się, że sercem Transformera z okienkami Microsoftu będzie jednak CPU ze stajni Intela. Najpewniej będzie to nowy, czterordzeniowy układ Ivy Bridge, które mają zadebiutować na rynku już w kwietniu 2012 roku. Nowa architektura tranzystorów Tri-Gate oraz proces technologiczny 22 nm pozwolą na znaczne obniżenie zapotrzebowania na energię, tak więc następca Sandy Bridge wydawałby się dobrym wyborem dla tabletu z Windows.

Transformer z Windows 8 zostanie pewnie wyposażony w co najmniej 4 GB pamięci RAM (nie ukrywajmy, ale 1 czy 2 GB dla Windows, to dziś niezbędne minimum, a do pełni szczęście trzeba trochę więcej) oraz szybki dysk SSD o pojemności 32 lub więcej GB.

Oczywiście to tylko nasze przypuszczenia co do wnętrza Transformera z Windows 8. Jak będzie w rzeczywistości? O tym przekonamy się dopiero najwcześniej w okolicach lata 2012 roku, kiedy to Asus zapewne zaprezentuje publicznie nowy tablet z Windows 8. Rynkowego debiutu moglibyśmy spodziewać się już jesienią przyszłego roku. Na pewno będziemy monitorować temat na bieżąco i jak tylko się czegoś dowiemy, to nie omieszkamy wam o tym napisać.

Zastanawiasz się, który tablet wybrać? Przeczytaj kompleksowy raport na Tablety.pl

Więcej o: