Tablet - kupić z Wi-Fi czy 3G?

Tablet, jako urządzenie typowo mobilne kojarzy nam się przede wszystkim z dostępem do internetu z jakiegokolwiek miejsca. Często, decydując się na zakup tabletu wybieramy wariant z modułem umożliwiającym łączność w sieciach 3G. Czy to jednak konieczne? Okazuje się, że nie zawsze. Istnieją również inne sposoby, które pozwolą nam zapewnić łączność w sieciach komórkowych, a przy tym zaoszczędzić kilkaset złotych na samym tablecie.

Bez 3G ani rusz, ale

Wielu z nas nie wyobraża sobie tabletu bez modemu 3G. Wszak chcemy mieć zawsze połączenie z internetem, a nie tylko będąc w zasięgu sieci bezprzewodowych Wi-Fi. Kupując tablet z modułem 3G musimy jednak liczyć się z wyższą ceną za urządzenie. Dla przykładu taki iPad 2 będzie nas kosztować co najmniej 500 złotych więcej (według cen z Apple Store), gdy zdecydujemy się na wariant Wi-Fi + 3G. W przypadku tabletów z Androidem nie jest inaczej, choć tutaj różnica w cenie wynosi zazwyczaj około 300 złotych, a więc nieco mniej. Pytanie jednak brzmi: czy można coś zrobić, aby obniżyć koszty zakupu tabletu, a mimo wszystko cieszyć się połączeniem z internetem w każdym miejscu?

Słów kilka o tetheringu

Być może obiło wam się o uszy słowo tethering? To nic innego, jak metoda umożliwiająca współdzielenie połączenia internetowego z jednego urządzenia innemu, na przykład z telefonu na komputer. Tethering może być realizowany zarówno drogą bezprzewodową (Wi-Fi lub bluetooth PAN) lub kablowo (za pomocą połączenia poprzez porty USB). Zasada działania jest jednak taka sama. Jedno z urządzeń współdzieli połączenie innemu i tak oba mogą swobodnie być wykorzystywane do przeglądania sieci web.

W dobie mobilnego internetu

Jeśli posiadamy telefon komórkowy wraz z umową na czas określony z operatorem, to albo już mamy paczkę danych, którą możemy wykorzystać na internet,  lub też możemy się o nią postarać. W tym przypadku miesięczny koszt wyniesie nas około 25-30 złotych (są to średnie wartości), co w przypadku całkowitych wydatków przez okres dwóch lata daje nam powiedzmy 600 złotych, czyli sumę, którą musimy dołożyć do iPada 2 w wariancie Wi-Fi + 3G. Pamiętajmy jednak, że sam tablet z modemem 3G, to jeszcze nie wszystko, bo i tak będziemy musieli postarać się o dostęp do mobilnego internetu, który w najlepszym przypadku będzie nas kosztować właśnie około 30 złotych miesięcznie. Tak więc wydatki rosną

Konkluzja z powyższej analizy jest prosta. Jeśli już dysponujemy smartfonem z Androidem lub innym, to lepiej zdecydować się na zakup tabletu w wersji "Wi-Fi only". Udostępnianie połączenia drogą bezprzewodową dla tabletów z telefonów jest bardzo proste w przypadku urządzeń wyposażonych w Androida czy Windows Phone. Problem pojawia się w przypadku iPhone'a, gdyż Apple nie pozwala na jako taki tethering. Jedynie urządzenia z jailbreakiem (odblokowane) mogą być wykorzystane w tym celu. W rzeczywistości nie jest jednak tak źle. Wystarczy aktywować w iPhone usługę modemową i następnie sparować iPada z telefonem za pomocą bluetootha. Drugim rozwiązaniem jest osobisty hotspot Wi-Fi, który również z powodzeniem możemy aktywować w iOS. Efektem ubocznym będzie jednak znacznie szybsze zużycie baterii w smartfonie

Musimy jednak pamiętać o limicie danych, który posiadamy w abonamencie. Kilka nowych programów pobranych ze sklepu z aplikacjami, poczta e-mail, aktualizacje oprogramowania to wszystko skutecznie przyczynia się do wykorzystania naszej paczki. Korzystajmy więc z tetheringu lub udostępniania połączenia innymi metodami z rozwagą. Tym bardziej, gdy po przekroczeniu limitu nasz operator nalicza dodatkowe opłaty, a nie zmniejsza tylko prędkość transferu danych. Lepiej dmuchać na zimne niż później rozczarować się niemiło wysokim rachunkiem od operatora.

Komu więc tablet z 3G?

Na tablet z 3G powinniśmy zdecydować się w momencie, gdy bardzo intensywnie korzystamy z internetu na urządzeniu. Na przykład oglądamy filmy w serwisie YouTube czy strumieniujemy muzykę bezpośrednio z dysku internetowego. Wtedy też bez paczki w postaci kilku(nastu) gigabajtów na dane się nie obejdzie, a internet oferowany z telefonem na pewno nie zaspokoi naszych potrzeb.

Jaki tablet wybrać - z 3G czy z WiFi? Wszystko o tabletach znajdziesz w serwisie Tablety.pl

Więcej o: