Czytniki ebooków i e-papier - co to jest?

Czytnik e-booków to urządzenie na którym czytasz książki. Spytasz, po co? Specjalnie do czytania książek? Nie można na ekranie komputera? Mamy dziś masę książek elektronicznych. Rzecz w tym, aby ich czytanie było tak wygodne, jak czytanie zwykłych książek. Dlatego czytniki wygrywają z komputerami. Ludzie mają dosyć patrzenia się w monitor.

Zaczynamy od e-papieru

Nie byłoby jednak czytników, gdyby nie papier elektroniczny.

Jeśli nigdy nie widziałeś takiego papieru, pewnie będziesz zaskoczony. Papier elektroniczny to wyświetlacz, który nie świeci. Wygląda podobnie jak tradycyjna książka:

Czytnik e-booków kontra książkaCzytnik e-booków kontra książka fot. swiatczytnikow.pl

Tak naprawdę trudno wyjaśnić, czym jest e-papier komuś, kto nie miał z nim na żywo do czynienia. Twój znajomy ma e-czytnik? Spotkasz w autobusie czy kawiarni kogoś z czytnikiem - poproś, aby dał Ci go potrzymać. Przeczytaj parę zdań. Przejdź do następnej strony. Ale uważaj, to wciąga!

Jak działa e-papier?

W skrócie - e-papier to małe kuleczki atramentu, które za pośrednictwem impulsów elektrycznych układają się w piksele. Mamy więc jasne tło i ciemny atrament, który pokazuje tekst. Oto czym różnią się w powiększeniu ekrany papierowe i LCD:

Czym różnią się w powiększeniu ekrany papierowe i LCDCzym różnią się w powiększeniu ekrany papierowe i LCD fot. swiatczytnikow.pl

Zalety czytników z e-papierem:

  • Ekran nie świeci, a więc nie męczy oczu, tak jak przy monitorach LCD.
  • Tekst jest czytelny pod dowolnym kątem.
  • Ekran nie błyszczy i nie odbija mocnego światła - można zatem czytać w pełnym słońcu. Im bardziej słońce świeci w ekran, tym wygodniej się czyta! Tutaj sugestywne porównanie ekranu e-papierowego oraz LCD.

Kindle w słońcuKindle w słońcu fot. Asbjorn Sorensen Poulsen, CC 2.0 BY-NC

( zdjęcie : Asbj?rn S?rensen Poulsen, CC 2.0 BY-NC)

  • Długi czas pracy na baterii. Energia elektryczna zużywana jest przede wszystkim do przełączania stron. Najprostszy Kindle "Classic" wytrzymuje z włączonym internetem do 10 dni, a z wyłączonym do 30 dni. Przy intensywnym używaniu mniej, ale i tak czas się liczy w dniach, nie w godzinach jak w przypadku tabletów.
  • Czytniki są lekkie i małe. Większość czytników waży około 250 gramów i ma grubość ołówka. Taką właśnie:

Grubość czytnika e-bookówGrubość czytnika e-booków fot. swiatczytnikow.pl

Są i pewne wady:

  • Do czytania potrzebne jest źródło światła, czyli jeśli jest ciemno, musimy zapalić lampkę. No, ale nikt nie mówi, że to jest wada książki papierowej.
  • Słabszy - w stosunku do prawdziwego papieru - kontrast wyświetlaczy e-papierowych, choć lepszy z każdym modelem. Wyświetlacz Pearl zastosowany w nowych Kindle (oraz produktach Sony i Onyx) jest już naprawdę niezły.
  • Brak koloru. Lepsze czytniki mają 16 poziomów szarości, gorsze 4-8. Zdjęcia wyglądają podobnie jak w czarno białych gazetach.

Jak działa e-czytnik?

Na czytnik musimy wrzucić swoje książki. Mogą być pliki PDF, HTML, DOC, RTF - to są formaty znane nam ze świata komputerowego.

Są też formaty stworzone specjalnie na potrzeby książek elektronicznych, takie jak EPUB i MOBI. Jeśli mamy książkę w "zwykłym" formacie, możemy ją łatwo przekonwertować do formatów e-książkowych. Służą do tego darmowe programy, takie jak Calibre.

Czytaj dalej:

Więcej o: