5 najciekawszych funkcji i trików dla iPada

Tydzień temu na łamach naszego serwisu opublikowany został artykuł opisujący ukryte funkcje systemu operacyjnego Android. Aby użytkownicy iPada nie poczuli się pominięci, dla nich również przygotowaliśmy listę najciekawszych funkcji i tricków znajdujących się w iOS 5.0. Poznaj je!

Mobilny system operacyjny z logiem jabłka oferuje wiele interesujących i nieznanych dotąd opcji, dzięki którym użytkowanie chociażby iPada stanie się prostsze, a co za tym idzie w pełni wykorzystamy potencjał drzemiący w tablecie.

1. Przeglądamy prywatnie w Safari

Przeglądamy prywatnie w SafariPrzeglądamy prywatnie w Safari fot. tablety.pl

Przygotowując piątą odsłonę systemu iOS, firma Apple postanowiła zadbać o nasze bezpieczeństwo i prywatność wprowadzając funkcję przeglądania prywatnego w Safari, dzięki której przeglądarka nie będzie gromadziła informacji o wczytanych stronach internetowych, wyszukiwanych frazach oraz wpisanych danych do formularzy.

Aby włączyć tą opcję należy przejść do Ustawienia, Safari i kliknąć na Przeglądanie prywatne.

2. Uzyskujemy dostęp do emotikonek

Uzyskujemy dostęp do emotikonekUzyskujemy dostęp do emotikonek fot. tablety.pl

Pewnie wielu z naszych czytelników po przeczytaniu powyższego nagłówka zada sobie pytanie, "czemu nic o tym nie wiem" wręcz nieprawdopodobne, że programiści tak skutecznie ukryli dostęp do sporej ilości emotów wchodzących w piątą odsłonę iOS.

Aby uzyskać dostęp do wspomnianych ikonek należy wykonać następujące kroki: Ustawienia, Ogólne, Klawiatura, Klawiatury narodowe, Dodaj klawiaturę. Teraz klikamy na pozycję Ikony Emocji. Od tej pory na klawiaturze wirtualnej dostępna będzie nowa ikonka o wyglądzie kuli ziemskiej. Po jej naciśnięciu wyświetlone zostaną emoty podzielone na pięć kategorii.

3. Włączamy automatyczne powiadomienia odczytania wiadomości w iMessage

Włączamy automatyczne powiadomienia odczytania wiadomości w iMessageWłączamy automatyczne powiadomienia odczytania wiadomości w iMessage fot. tablety.pl

Użytkownicy piątej odsłony iOS bez większych problemów mogą komunikować się ze sobą poprzez wysyłanie nielimitowanych wiadomości tekstowych za pośrednictwem aplikacji Wiadomości. W naszej opinii warto jest włączyć funkcję umożliwiającą automatycznie informowanie znajomych o przeczytaniu wiadomości bez potrzeby odpisywania, dzięki czemu druga osoba nie będzie musiała denerwować i zastanawiać się, czy jej nie ignorujemy.

Aby włączyć wspomniane powiadomienia otwieramy Ustawienia, przechodzimy do zakładki Wiadomości, a następnie klikamy na Potwierdzaj odczytanie.

4. Wyłączamy powiadomienia wyświetlane przez zainstalowane programy

Wyłączamy powiadomienia wyświetlane przez zainstalowane programyWyłączamy powiadomienia wyświetlane przez zainstalowane programy fot. tablety.pl

Coraz więcej programów pobranych z App Store przy pierwszym uruchomieniu oferuje możliwość włączenia powiadomień o nowych wydarzeniach, czy dostępnych aktualizacjach dla danej aplikacji. Im więcej programów działających w tle, tym szybciej zużywa się energia baterii. Aby wyłączyć powiadomienia nie musimy tracić czasu na uruchamianie aplikacji i przeglądanie ich opcji.

Listę oprogramowania z włączoną funkcją powiadomień znajdziemy w Ustawieniach w zakładce Powiadomienia. Jeśli chcemy wyłączyć powiadomienia poszczególnym aplikacjom klikamy na przycisk Edycja, a następnie trzymamy palec na interesującej nas pozycji i przeciągamy do kategorii Nie w centrum powiadomień.

5. Sprawdzamy definicje słów

Sprawdzamy definicje słówSprawdzamy definicje słów fot. tablety.pl

Osoby posiadające komputery stacjonarne i laptopy Apple wiedzą, że system operacyjny Mac OS X posiada w sobie słownik, który znajdziemy również na iPadzie w aplikacji iBook. Po zaznaczeniu dowolnego wyrazu w czytanej książce zostanie wyświetlony czarny pasek oferujący kilka opcji. Jedną z nich jest Definicja. Klikając na nią zostanie wyświetlony dymek ze szczegółową informacją o danym słowie, czy nawet o osobie. Informacje pozyskiwane są w oparciu o słowniki Oxfordu, Apple oraz Wikipedii.

Uwaga : słownik zawarty w iBook najlepiej sprawdza się w przypadku słów w języku angielskim.

Jak kupić tablet, który nie okaże się glinianą tabliczką? Wszystko o tabletach znajdziesz w serwisie Tablety.pl

Więcej o: