Firefox Mobile 14.0 beta dla Androida z odświeżonym interfejsem użytkownika

Mozilla udostępniła do testów Firefoksa Mobile 14.0 beta, który nie tylko debiutuje z wieloma nowościami (wsparciem dla Flash Playera, odświeżoną nową kartą), ale przede wszystkim jest pierwszym krokiem w celu unifikacji przeglądarki na wszystkich obsługiwanych platformach systemowych.

Firefox Mobile 9.0 był pierwszą wersją liska, która doczekała się wręcz lawiny usprawnień pod kątem androidowych tabletów. Nowy interfejs z podglądem uruchomionych kart, udoskonalony Awesome Bar czy gesty użytkownika usprawniające pracę na ekranach dotykowych. To tylko kilka z nowości, które Mozilla zaserwowała nam w grudniu 2011 roku.

Niedawno z kolei dowiedzieliśmy się, że Mozilla zamierza zunifikować interfejs własnej przeglądarki na wszystkich obsługiwanych platformach (desktopach i dla urządzeń mobilnych). Projekt ukrywa się pod nazwą Australis i w rzeczywistości jest tylko jednym z konceptów większej inicjatywy fundacji: Kilimanjaro mającej na celu wprowadzenie w życie daleko idących usprawnień w Firefoksie i innych produktach Mozilli.

Zdaje się, że fundacja nie zasypia gruszek w popiele i już rozpoczęła działać w tym kierunku. Na pierwszy ogień poszedł mobilny lisek z numerem 14.0, który właśnie wskoczył w fazę beta i debiutuje z lawiną nowości i udoskonaleń istniejących funkcji, w tym:

  • Zupełnie nowy interfejs użytkownika, który opracowano w celu lepszej integracji z powłoką Androida. Ponadto bardzo łatwo dostrzec, że w rzeczywistości nowe GUI bazuje na wspomnianym wyżej Australisie.
  • Wsparciem dla wtyczek - użytkownicy liska w Androidzie do tej pory narzekali, że przeglądarka nie obsługuje plug-inów, a jedynie rozszerzenia. Nowa beta wprowadza długo wyczekiwane wsparcie dla Flash Playera i innych wtyczek.
  • Szybsze uruchamianie i wczytywanie stron - Firefox od teraz oparty jest na natywnym kodzie Androida (wcześniej na XUL). Zmiana "bazy" programu zaowocowała znacznym przyspieszeniem przeglądarki (nie tylko podczas uruchamiania, ale również w czasie wczytywania stron internetowych). Zmniejszyło się również zużycie pamięci operacyjnej RAM.
  • Przebudowana strona startowa - podobnie, jak w ostatnich wydaniach beta liska dla desktopów, tak i Firefox Mobile doczekał się nowej strony startowej wyświetlającej najczęściej odwiedzane witryny.
  • Zablokowane plug-iny - pojawiło się wsparcie dla Flash Playera, ale warto zauważyć, że domyślnie zawartość wyświetlana za pomocą wtyczek jest blokowana. Należy najpierw zezwolić na ich wyświetlanie (poprzez tapnięcie).
  • Jeszcze lepsza praca z ekranem - zaimplementowano zupełnie nowe technologie odpowiedzialnie za przybliżanie elementów na stronach internetowych. Dzięki temu przeglądarka znacznie lepiej reaguje na polecenia wydawane palcami.
  • Szyfrowane wyszukiwanie - domyślnie wyszukiwanie w Google odbywa się za pomocą protokołu HTTPS.
  • Lepszy Awesome Bar - pasek mobilnego liska doczekał się funkcji pozwalających na prostszy dostęp do najczęściej odwiedzanych stron, historii przeglądania oraz zakładek.

Firefox MobileFirefox Mobile Fot. Mozilla

Ponadto pojawiło się sporo rozwiązań dla deweloperów, jak API Pointer Lock czy interfejs zapobiegający wybudzania wyświetlacza. Pełna lista zmian dostępna jest na stronach fundacji .

Niestety są dwa "ale". Po pierwsze nowy Firefox Mobile beta współpracuje tylko ze smartfonami z Androidem (wymagany jest Froyo lub nowsza wersja), a po drugie dostępny jest tylko w anglojęzycznej wersji. Mozilla na własnym blogu przekazała jednak, że wariant dla tabletów, jak i nowe kompilacje językowe są już przygotowywane. Nowego Firefoksa Mobile beta możecie pobrać z Google Play .

Jaki tablet wybrać? Ile kosztuje przyzwoity tablet? Co na nim zainstalować? Wszystkiego o tabletach dowiesz się z serwisu Tablety.pl

Więcej o: