Wakacyjny prezent od Unii: niższe opłaty za roaming

Od dzisiaj w Unii Europejskiej obowiązują nowe, niższe stawki za połączenia i przesył danych w roamingu. Rozmowy stanieją o kilka eurocentów, Internet o niemal połowę. Ale i tak najbardziej z obniżki cieszą się wstępujący do Unii Chorwaci.

Unia Europejska dąży do likwidacji opłat za roaming, jednak Neelie Kroes, która najbardziej naciska na zmiany, może nie zdążyć z ich wprowadzeniem. Kadencja komisarz ds. agendy cyfrowej upływa za 18 miesięcy.

W lutym cytowaliśmy słowa Angeliki Niebler z Parlamentu Europejskiego zajmującą się dziedziną regulacji:

W ogóle nie powinno być roamingu, zwłaszcza w sytuacji, w której powinniśmy mieć do czynienia z jednym (wspólnym) rynkiem.

Tymczasem od 1 lipca w Unii spadają ceny za roaming. Maksymalna stawka za wykonane połączenie spada z 29 do 24 centów, z odbieranie z 8 na 7 centów. Tańsze będą również wiadomości SMS - 8 centów zamiast 9 (odbieranie jest bezpłatne).

Najbardziej obniża się koszt transferu danych - zamiast 70 centów za megabajt ma kosztować zaledwie 35 centów.

"Ostatnia obniżka ma zostawić więcej pieniędzy w kieszeniach [mieszkańców Unii] na wakacje. Jest też ważnym krokiem w kierunku pozbycia się tych opłat na zawsze."

- skomentowała sprawę komisarz Kroes.

Z przepisów szczególnie ucieszą się klienci telekomów w Chorwacji, która właśnie wchodzi do Unii. Ceny za internet mobilny spadną... 15 razy, za rozmowy do innych krajów UE - 10 razy.

Następna obniżka opłat za roaming za rok. Od 2007 spadły one już o 80%. Proces obniżania opłat przedstawia poniższa tabela.

Fot. za http://dschool.dk

[ za reuters.com ]