Raport Gartnera miażdżący dla Microsoftu. Windows Phone znajduje się na drodze donikąd

Android i iOS posiadają wspólnie 98 proc. udziału w rynku smartfonów - wynika z raportu Gartnera. To najlepszy dowód na to, że w tej rywalizacji nie ma już miejsca dla trzeciego gracza. Czas pożegnać się z Windowsem Phone?

Okazuje się, że plotki o "śmierci" Windowsa Phone nie były wcale przedwczesne. Najnowszy raport firmy analitycznej Gartner nie pozostawia suchej nitki na mobilnym systemie Microsoftu.

Czytaj też: Sprzedaż smartfonów Lumia spada na dno

Udział mobilnych systemów w rynku smartfonów (4 kwartał 2015)Udział mobilnych systemów w rynku smartfonów (4 kwartał 2015) Gartner Gartner

Udział Windows Phone w rynku smartfonów w 4 kwartale 2015 roku wyniósł zaledwie 1,1 proc. Oznacza to spadek sprzedaży o 4,4 mln urządzeń w porównaniu z analogicznym okresem roku 2014 roku, gdy WP posiadał 2,8 proc. udziału w sprzedaży.  Po drugiej stronie znajduje się Android (80,7 proc.) oraz iOS (17,7 proc.). Warto jednak dodać, że o ile Google zwiększyło swój udział w rynku systemów mobilnych (o 4,7 proc.), o tyle Apple zanotowało spadek (o 2,7 proc.).

Analityk Benedict Evans zwrócił uwagę na liczby, które jeszcze bardziej uzmysławiają nam, jak wielka przepaść dzieli mobilny system Microsoftu od jego konkurentów. Od debiutu Windowsa Phone na rynku, Microsoft i Nokia sprzedały 110 mln urządzeń z tym systemem, podczas gdy smartfony z Androidem i iOS-em sprzedały się w tym czasie w liczbie 4,5 mld egzemplarzy.

Udział poszczególnych producentów w rynku smartfonów (4 kwartał 2015)Udział poszczególnych producentów w rynku smartfonów (4 kwartał 2015) Gartner Gartner

A jak wygląda sprzedaż urządzeń w rozbiciu na poszczególnych producentów? Tutaj pierwsze miejsce wciąż zajmuje Samsung (20,7 proc. udziału). Za jego plecami znajduje się oczywiście Apple (17,7 proc.), a podium zamyka Huawei, którego udział w sprzedaży smartfonów wzrósł z 5,7 proc. w 4 kwartale 2014 do 8 proc. w 4 kwartale roku ubiegłego.

Źródło: Gartner

Więcej o: